У ужичком Привредном суду дознајемо да постоји око 850 пријава "Будимкиних" поверилаца, али да је прилично оспорених потраживања због застарелости, тако да ће до краја септембра бити јасније колики су укупни дугови фабрике, за коју се и сада интересују потенцијални купци из земље и иностранства. А у једном од суду поднетих планова реорганизације "Будимке" управо се Кинези помињу као стратешки партнер.
Подсећамо да је средином јуна на сајту Владе Србије објављено да се из Кине интересују за пожешку фабрику, о чему се говорило на састанку премијера Александра Вучића и гувернера кинеске Хебеи провинције Чанга Ђингвеја. Разговарало и о заинтересованости једне кинеске компаније из поменуте провинције Хебеи за куповину "Будимке", њену потпуну ревитализацију и активацију кооперантске мреже од преко 5.000 газдинстава која би снабдевала "Будимку" воћем и поврћем.
Такво тадашње интересовање преточено је, како ствари стоје, у план реорганизације који је суду поднео бивши власник "Будимке" новосадски "Панкомерц". Ова фирма је, како нам каже стечајни судија у овом предмету Миљко Мићовић из ужичког Привредног суда, највећи поверилац пожешке фабрике. Потражује од ње око 450 милиона динара (следећи су по висини потраживања Фонд за развој Србије и радници "Будимке"), али „Панкомерцова” потраживања још нису испитана, а могу да буду спорна.
"У понуђеном плану реорганизације "Будимке" који је поднео "Панкомерц" предвиђа се поновно покретање производње и у томе најављује учешће стратешког партнера из Кине. Реч је о компанији "North Agricultural" из провинције Хебеи. Намеравају да углавном задрже досадашњу производњу у "Будимци": воћних сокова, сирупа, џемова, пастеризованог поврћа, замрзнутог програма, као и да раде друге послове", објашњава судија Мићовић.
Поред „Панкомерцовог” још један план реорганизације „Будимке” је суду поднет у року. Реч је о плану њеног радника Миленка Николића, с тим што он не испуњава услове по Закону о стечају. Наиме, нема довољан степен потраживања, о чему ће га суд званично обавестити.
"До сада је испитана валидност око 70 одсто пријављених потраживања. Оспорен је приличан број, углавном због застарелости. Преостало је испитати пријаве највећих поверилаца, што ће бити учињено до 30. септембра. Потом ће се знати која потраживања стечајни управник признаје. Али до утврђивања тачног дуга „Будимке” потребно је више времена, док се не заврше све судске парнице око оспореног. Уз остало, више од 300 радника те фабрике очекује да наплати свој дугогодишњи рад, а ту има захтева и од пре 20 година", сумира судија Мићовић.
По његовим речима, и сада се јављају заинтересовани купци за "Будимку" из земље и света. – Прође ли план "Панкомерца", та фирма ће управљати производњом "Будимке", а дугове ће измиривати у роковима из плана. Уколико не прође план реорганизације, ако га не подржи већина поверилаца, "Будимка" иде у банкрот који у њеном случају значи продају. Тада ће сви заинтересовани купци имати једнака права, нико неће бити фаворизован – напомиње стечајни судија.
Поступак, дакле, траје, а јасно је да га треба убрзати јер се вредна имовина "Будимке" одавно не користи и полако пропада. Од капитала овде су прилично очувани производни погони, товилиште, кланица, хладњача на око 3.000 квадрата, с тим што се једино воћни засади користе јер су издати под закуп. Без обзира на све, упућени кажу да је "Будимка" и поред свега једна од најинтересантнијих фирми за продају, те да би без много улагања могла брзо да буде спремна за производњу.
Политика/Б. Пејовић