Кућу Милоша Обреновића чувају Маринковићи: Горња Црнућа, неформална престоница устаничке Србије од 1815-1818. године 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Кућу Милоша Обреновића чувају Маринковићи: Горња Црнућа, неформална престоница устаничке Србије од 1815-1818. године
Trenutno na sajtu: 479       |       Podeli:
28.11.2022 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - На имању породице Маринковић , кнез Милош Обреновић са својом породицом и мајком Вишњом живео је у конаку у Црнући,
Кућу Милоша Обреновића чувају Маринковићи: Горња Црнућа, неформална престоница устаничке Србије од 1815-1818. године, Фото: ГЗС

дому кога су градили неимари из Источне Босне , из области Осата са подрумом од клесаног камена. Управо у овом дому чекали су га и они који ће се златним словима уписати у српску историју.

Овде је одржана прва устаничка Скупштина на којој је усвојен  први буџет Србије, Фото: ГЗС

„ Након два месеца проведених у београдској тврђави у својству таоца од стране Сулејман Паше Скопљака, Милош се вратио у Горњу Црнућу , где су га , под изговором да помажу Љубици око пољских радова чекали Сима Паштрмац, Тома Вучић Перишић, Милош Дринчић и Арсеније Лома са предлогом да се прихвати вођства новог устанка и да би тај нови устанак требало да се подигне у Такову, на Цвети, 1815 године, каже та ГЗС Александар Марушић, дипломирани историчар и директор Музеја рудничко таковског краја.


Aлександар Марушић, директор Музеја рудничко - таковског краја, Фото: ГЗС

Милош Обреновић се вратио у Горњу Црнућу и у једном од вајата обукао је црвено војводско одело и узео барјак који је стајао иза букве предавши га Сими Милосављевићу Паштрмцу Амиџи, барјактару Другог српског устанка .


Чувена Милошева реченица " Ево мене, а ето вама рата с Турцима, изговорена је у Горњој Црнући, Фото: ГЗС

„ Милош је управо у Горњој Црнући и изговорио чувене речи: Ево мене, а ето вама рата са Турцима, тако да се Црнућа сматра местом где су обављани последњи договори пред сам чин избијања устанка и доказ да је чувена реченица изговорена у Црнући, а не како многи сматрају у Такову, каже Марушић.


У конаку у Горњој Црнући, Обреновићи су живели до 1818. године, а према сведочанству слуга Милоша и Љубице Обреновић, спавало се на поду и прво се будио Милош,а тек онда Љубица која је будила слуге да наложе ватру и греју воду и тако је почињало свако јутро. Како је Милош често боравио ван Горње Црнуће, газдарица у кући била је Љубица , упамћена као правдољубива, штедљива и уважена жена старог кова , а како је много народа из Београдског пашалука долазило, сви су се трудили да буди при руци Љубици, међу којима је и Петрија , љубавница кнеза Милоша. Након свађе две жене које су се бориле за Милошеву љубав, у марту 1819. године Љубица је из кубуре кнеза Милоша, испалила два метка и пресудила Петрији, додаје Александар Марушић.


Милошев конак у Горњој Црнући данас можете обићи и виртуелно, Фото: ГЗС

Љубица је преузела бригу о Велики, ванбрачној кћери Петрије и Милоша,а затим се и Љубица породила и добила потоњег кнеза Милана Обреновића који је кратко поживео, пар година касније преминула је и Велика.


Фото: ГЗС

Једна од првих устаничких скупштина која је донела први буџет устаничке Србије 1815. године одржана је у Горњој Црнући ,а једна од четири благајне била је управо у Црнући. Ту је била и апсана, а у овом горњомилановачком селу упознали су се Вук Стефановић Караџић и Милош Обреновић, додаје Марушић.


Одласком у Крагујевац, Црнућа постаје једна од пољских имања Обреновића, да би по породичној традицији фамилије Маринковић, у периоду када су Михајло и Милош били у Бечу, Милош Жероњи поново вратио у посед имање потписавши му тапију.


Данас , у конаку у Горњој Црнући посетици се кроз сталну поставку могу упознати са животом сеоског домаћинства с почетка 19. века,а захваљујући Министрарству културе и локалној самоуправи, 2014. Године пронашена су средства да се конак обнови и у пуном сјају дочека све већи број туриста ,а они који нису у могућности да лично посете конак Кнеза Милоша у Горњој Црнући могу то учинити виртуелно захваљујући апликацији рудничко таковски крај и пропутовати кроз виртуелну туру и упознати се са наслеђем Горње Црнуће и Милоша Обреновића.

 

 

 

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


OBRENOVICI GORNJA CRNUCA GORNJI MILANOVAC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.751.610 посета
Тренутно на сајту: 480 посетилац(a)