Примера ради, тренутни доток на Лиму је између 10-15 метара кубних у секунди што је знатно мање од биолошког минимума који се испушта испод хидроелектране Потпећ, истиче директор Лимских ХЕ Предраг Шапоњић и додаје да то значајно утиче на производњу електричне енергије, која је, поредећи са истим периодом прошле године, смањена за 35%.
Суша је учинила своје – недостатак кише у пролеће је додатно спустио нивое воде у акумулацијама за хидроелектране у Србији, а супорним летњим топлим таласом постаје све горе. Акумулације у систему Дринско-лимских хидроелектрана су полупразне а оне дају до 12 одсто струје. Подсетимо, у оквиру Огранка „Дринско-Лимске ХЕ“ послују „Лимске ХЕ“ са четири хидроелектране: ХЕ „Бистрица“, ХЕ „Потпећ“, ХЕ „Увац“ и ХЕ „Кокин Брод“. Предраг Шапоњић, директор Лимских ХЕ истиче да хидролошка ситуација са дотоцима на рекама Лиму и Увцу никад није била лошија у последњих 10 година.
„Тренутни доток на Лиму је између 10 и 15м кубних у секунди, а биолошки минимум који испуштамо испод хидроелектране Потпећ је 14 кубних метара у секунди. Када радимо са једном машином на неком минимуму то је 18 кубних метара, што значи да је тренутни доток знатно мањи од билошког минимума. Слична ситуација је на Увцу, где бележимо доток од 1 до 2 кубна метра у секунди, акумулације су полупразне. Самим тим, све то утиче на сами процес производње. У поређењу са истим периодом, производња електричне енергије мања је за 35 %. Што се тиче нас, на три хидроелектране завршили смо ремонтне радове а у току су радови на Хидроелектрани Потпећ”, нагласио је Шапоњић.
Дирекетор Лимских ХЕ, Предраг Шапоњић, поучен искуством од ранијих година изражава наду у знатно повољнију хидролошку ситуацију у другој половини октобра када се очекују веће воде. Ремонтни радови ће бити одрађени и Лимске ХЕ ће јесен и предстојећу зиму дочекати спремне, поручује Шапоњић.
ГЗС/ПП Медиа
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.