јер се у њиховом дворишту налазе остаци велике светиње из 14 века, а за коју се претпоставља да је подигнута у време владавине Николе Алтомановића Војиновића, српског великаша, војсковође и ратника из друге половине 14 века који је владао од Рудника до Јадранског мора, преноси агенција РИНА.
„То је била лепа дрвена црква коју су запалили Турци. Пре тога је била велика светиња и место где се овдашњи народ окупљао и молио Богу. На место, где су сада остаци цркве, свраћају људи како би упалили свећу и помолили се Светом Јовану за здравље. Често долазе и свештеници жичке епархије. Они су нам и рекли да поставимо крст овде, да не би животиње улазиле и да не би скрнавили место“, рекла је за РИНУ Миљана Мутавџић.
На месту где је била црква постављен је крст, фото: РИНА
На ово свето место неколико пута су долазили археолози како би извршили истраживања, а глава породице Мутавџић оставио је у аманет својим кћеркама да на том месту једног дана поново подигну светињу.
Ми смо једино село у окружењу које немамо светињу да се Богу молимо. Било је овде доста остатака цркве, али су неки, несавесни носили кућама и правили међе. Много нам је стало да се изгради светиња на месту где је постојала, у селу живе дивни и угледни људи и сигурна сам да би сви притекли у помоћ, да испунимо очев аманет, али и да се међу народом одржу дух српства. . Верујем да ћемо уз Божју вољу и народ успети“, каже Миломирка Рабреновић.
Миломирка Рабреновић, фото: РИНА
Велики српски владар Никола Алтомановић , владао је од 1366 године , а после Маричке битке постао је најмоћнији српски великаш који је Дубровачку републику приморао да му плаћа годишњи данак од 2000 перпера као законитом наследнику круне Србије. Претпоставља се, каже Миљана Мутавџић, да је светиња са Сеништа донирана манастиру Хиландару.
Некада се народ, у Сеништу, на месту Црквине, где је некада постојала светиња окупљао и за вашар који се традиционално одржавао баш на празник Усековање главе Св. Јована Крститеља.
Прилог емитован у вестима Б92:
РИНА (ГЗС)
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.