набројите 100 или више онда припадате омањем јату које има вредно знање о пернатим комшијама.
Данас је ситуација ипак мало другачија, јер уколико током боравка у природи угледате птицу за коју бисте волели да знате којој врсти припада, није вам потребно да се у близини нађе искусни орнитолог, већ само мобилни телефон, јер је на Google Play Store доступна бесплатна мобилна апликација „Птице на длану“.
„Често чујемо опис попут „мала, жуто-плаво-црна, налик врапцу, али мања, виђао сам је у граду”. Али где потражити одговор? Искусних орнитолога и посматрача птица у Србији је, иако вољних да помогну, још увек мало и недовољно. Уз фотографију птице можемо лакше решити дилему, али ретко ко има пригодан фотоапарат, нити је лако фотографисати птице са довољно видљивих детаља“, рекли су у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
До знања и искуства у распознавању птица, и поред интернета, обично води дуг и трновит пут, а литература која би могла нашим грађанима да олакша улазак у свет орнитологије тешко је доступана.
„У данашњем свету информационих технологија очекује се, више него икад пре, да сажете и јасне информације буду брзо доступне и на дохват руке. Зато смо послушали гласове стотина чланова и осталих љубитеља природе и решили да направимо промене, па је тако настала апликација „Птице на длану“, кажу у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
Бесплатна мобилна апликација обухвата 250 различитх врста птица забележених у Србији, а ради крајње једноставно.
ГЗС/ РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.