Из чачанске „Слободе” изашла је прва противградна ракета 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Из чачанске „Слободе” изашла је прва противградна ракета
Trenutno na sajtu: 464       |       Podeli:
27.05.2018 | 0 коментар(а)



Чачак - Није новост да у овом периоду неко село „потуче” град. Истовремено противградна заштита у небеса

испали на стотине ракета. Почетком прошлог века против града борило се народним веровањима да не треба радити на црвено слово или окретањем секире у небо. Међутим шездесетих година, стигла је прва противградна ракета, која се правила у чачанској „Слободи” и која је у извесној мери била ефикасна и ако се у небо лансирала везана за дрвену даску. 
 
Професор доктор Предраг Ружичић један је од инжењера који је радио на конструкцији првих пројектила.
 
„Прве ракете које су дошле у Србију, донео је инжењер Пецић из Француске. Оне су имале стабилизацију са летвом која се стављала у цев, а онда лансирала.  Дешавало се да је било компромитације лета, јер се деси да се даска сломи. Тако ракета пре него што дође на одговарајућу висину скрене и не оде у правцу облака, чак се дешавало да нанесе и штету”, каже Ружичић.
 
Предраг Ружичић, инжењер прве ракете, фото: ГЗС
 
Ракета је морала да се промени из два разлога, први систем стабилизације а друго, домет ракете. Могла је само да се лансира вертикално са максималном висином од 750 до 800 метара.
 
Према речима Ружичића и ови претходни пројектили имали су ефекта, јер је организовано рађена одбрана.
 
Слобода је развијала ракете, у облак су засејавале средство за кондензацију, тај систем се и данас користи.
 
Град, фото: ГЗС
 
„После експлозије сребро и јод се сублимише у аеросоли које постају огроман број честица као центри кристализације. Значи ваздушна струја кристал који је формиран у пари носи у висину, при том путу он расте и увећава му се тежина. Струја више не може да га носи и он пада на земљу, док стигне до тла или ће бити ситнији град или ће се потпуно отопити”, рекао је Ружичић.  
 
Професор је приликом рада на пројекту сарађивао са највећим југословенским метеоролозима који кажу да одбрана од града мора бити системска и на већој површини. 
 
 
„Лалић ми је рекао да највише изложен дејством града је облак око Азање и Смедеревске Паланке из простог разлога што са Карпата када дувају ветрови прелазе преко огромне водене површине, носе велику површину водене паре, наилазе на препреку Букуљу, Космај и Авалу и онда се у том простору формира градоносни облак. Такође, Лалић је рекао да је минимална ефикасна одбрана од града негде 50 хиљада хектара. Како облак наилази прва батерија делује, и тачно се зна с обзиром на конфигурацију терена на којој висини треба да се гађа. Затим како се облак креће даље, следећа батерија треба да почне да делује да би се усисавало средство које поспешује или кондезацију или кристализацију. Тако се делује док се облак неутралише”, каже Ружичић наглашавајући да одбрана од града мора бити организована, јер парцијално деловање на одговарајућем простору не доноси заштиту.
 
Према речима Ружичића ако стрелац не одреди одговарајућу висину може се догодити да поспеши стварању града. Тако ако ракета екплодира у горњој тачки градоносног облака, и ако горе настане кристализација приликом силаска ка тлу његова маса се повећава и постоји вероватноћа да падне крупан град.
 
Глас западне Србије 
 
 



PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.492.363 посета
Тренутно на сајту: 464 посетилац(a)