Подаци о стању квалитета ваздуха у Чачку биће свакодневно емитовани на великом екрану Дома културе 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Подаци о стању квалитета ваздуха у Чачку биће свакодневно емитовани на великом екрану Дома културе
Trenutno na sajtu: 426       |       Podeli:
23.12.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - У јавности су се протеклих дана појавиле паушалне и нетачне информације у вези загађења ваздуха

у Чачку, наводи се у саопштењу из кабинета градоначелника.
„Грађани треба да знају да су једини релевантни мерачи квалитета ваздуха у Чачку повезани на национални систем Агенције за заштиту животне средине (SEPA), која функционише у оквиру Министарства заштите животне средине Републике Србије и врши свакодневни мониторинг квалитета ваздуха и вода, као и контролу буке, концентрације полена и емисије штетних гасова, на територији наше државе. Овај систем омогућио је, да уз помоћ индекса којим се оцењује квалитет ваздуха, буду приказани подаци са аутоматских мерних станица у реалном времену. Конкретно, на сваких сат времена, уз помоћ индекса, приказује се квалитет ваздуха, и на тај начин од великог броја података формира се јединствена и једноставна информација, са циљем ефикасније и транспарентније комуникације са грађанима”, каже се у саопштењу.
На главној страници Еколошког портала града Чачка, ekologija.cacak.rs, налази се линк према овом систему. Једноставном претрагом, свако може проверити и двосмислено утврдити, да је квалитет ваздуха у Чачку добар или одличан и данас, као и свих претходних дана. Претрага се може извршити по данима и проверити тачни резултати сваког мерења.

„За разлику од званичних података, неретко се појављују сензационалистички наслови и подаци, са намером дезавуисања јавности и ширења страха код наших суграђана. Свако ко је, на основу ових таблоидних нагађања, помислио да је Чачак један од најзагађенијих градова у свету, треба да зна да је то неистина, да постоје произвођачи мерача, доступни сваком ко има средства за њихову куповину и да их по сопственом нахођењу може поставити где год жели. Произвођачи таквих мерача, углавном имају и своје сајтове на које њихови уређаји шаљу податке. Неколико таквих уређаја постоји у Чачку и осталим градовима у Србији. Управо са ових сајтова се пласирају у јавност подаци, који не осликавају право стање квалитета ваздуха. Уз потпуно разумевање бриге Чачана, због нетачних, непроверених и лажираних података о квалитету ваздуха и потребе да буду истинито информисани, упућујемо их на резултате републичке Агенције и Завода за јавно здравље Чачак.
Подаци ових институција су једино релевантни и тачни, а не они са произвољно постављених мерача, од стране појединаца, поред ауспуха моторног возила или сличног извора загађења ваздуха. Као доказ одговорног односа према грађанима, наводимо, да је Град Чачак, у претходним годинама, изградио Топлану „Љубић кеј“ и још 3 топлане на природни гас (Винара, Шумадија и Градска топлана), као и топлану „Просвета“. Тиме је угашен значајан број котларница на мазут и лож-уље.
На даљинско грејање прикључене су зграде суда, тужилаштва и МУП-а, чиме је угашена још једна котларница на мазут. Град је уложио велика средства за изградњу гасне котларнице, на коју ће ускоро бити прикључени Агрономски факултет, Факултет техничких наука, као и ОШ „Вук Караџић“, Техничка и Музичка школа. Тиме ће, такође, бити угашене све постојеће котларнице на угаљ и мазут у овом делу града. Највећи проблем, на чијем решавању се интензивно ради, је мазутна котларница “Пролеће” коју користе станари Богићевићеве улице. Много је урађено на измештању саобраћаја из централне градске зоне, али не треба заборавити да Чачак има 35.000 регистрованих моторних возила и да се овим питањем треба озбиљно бавити у будућности. На квалитет ваздуха, посебно у зимским месецима, негативно утиче велики број индивидуалних ложишта. Треба нагласити да је Чачак, један од ретких градова у Србији за чију је потпуну гасификацију потребно изградити још свега 183 километра секундарне гасоводне мреже. Због свега наведеног не смемо дозволити да се овим важним питањем баве нестручни појединци, да доносе неадекватне закључке и пласирају их у јавност. Њихова некомпетентност, онемогућава њихову способност да схвате сопствене грешке. Надлежне и референтне установе раде свој посао, а наше је да са великом бригом и одговорношћу, према нашим суграђанима, решавамо и постојеће проблеме”, наводи се из кабинета градоначелника Милуна Тодоровића.

Зарад истинитог информисања грађана Чачка, сви званични подаци Агенције за заштиту животне средине о тренутном стању квалитета ваздуха у нашем граду и Србији биће свакодневно емитовани на великом екрану Дома културе, на Градском тргу. На тај начин грађани ће моћи да се увере о резултатима мерења и прецизној оцени квалитета ваздуха.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


vazduh zagadjenje cacak dom kulture

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.889.281 посета
Тренутно на сајту: 427 посетилац(a)