Да ли су српски ђаци спремни за ново ПИСА тестирање 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Да ли су српски ђаци спремни за ново ПИСА тестирање
Trenutno na sajtu: 600       |       Podeli:
25.03.2018 | 0 коментар(а)



Колико је успешан образовни систем у Србији показаће ново ПИСА тестирање које почиње

16. априла и трајаће до почетка јуна. Тестирање ће се спровести у 222 школе, а биће обухваћено око 8.000 ученика.

Ове године осим језичке, математичке и научне писмености тестираће се и финансијска писменост петнаестогодишњака. Новина овог циклуса је да се тестирање обавља електронски - папир и оловка је потпуно замењен рачунаром, што јесте блиско генерацији која полаже тестове.

Резултати ће бити званично објављени у децембру 2019. године, а објавиће их OECD (The Organisation for Economic Cooperation and Development) за свих 80 земаља које учествују у истраживању.

Последње ПИСА тестирање у Србији одржано је 2012. године и показало је да ученици у Србији не знају да примене научено градиво и да је њихово функционално знање испод OECD просека.

Саветница министра перосвете Гордана Косановић подсетила је да Србија није учествовала на последњем ПИСА тестирању одржаном 2015. године јер нису била обезбеђена средства за то и обављене техничке припреме.

"Очекујемо да ће постигнућа ученика бити боља на овом ПИСА тестирању него 2012. године када су наши ученици били испод ОЕЦД просека", рекла је Косановићева за Танјуг.

Она је подсетила да је било "интервенција у систему" те да се због тога очекују боља постигнућа, али да се ипак највећи скок очекује 2021. године када се очекује "кумулативни ефекат реформи".

"У систему је дошло до промене парадигме са учења орјентисаног на садржај ка учењу орјентисаном на исход", рекла је Косановићева.

Након што OECD објави резултате за све земље, у Министарству просвете кажу да планирају да ураде додатна истраживања како би се утврдило који су недостаци, а које добре стране система и које области треба унапредити како би функционално знање ученика у Србији било бар на нивоу просека OECD земаља.

"Најлошије резултате ученици су 2012. године показали из језичке писмености, а она је основ свих других писмености. Дете које не разуме текст који чита лоше ће урадити и тест из математике и тест из финансијске писмености", појаснила је Косановићева и додала да је разумевање прочитаног нешто на чему треба посебно радити.

ПИСА тестирање први пут је урађено у Србији 2003. године, а број земаља које учествују на тестирању стално се повећава.

На том међународном истраживању, које се одржава сваке треће године, најбоље резултате годинама имали ђаци из Сингапура и Тајланда, а међу европским земљама Финска.


Извор:Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.212.872 посета
Тренутно на сајту: 600 посетилац(a)