око 120 радника и цивила који су се ту склонили од бомбардовања.
Тим поводом ужичко свештенство служило је помен настрадалима.
Делегације града Ужица и градске општине Севојно, Фабрике Први партизан, борачких организација, војске, удружења грађана и потомци настрадалих положили су венце на споменик жртвама који се налази у дворишту Народног музеја.
Председник Скупштине града Бранислав Митровић рекао је да је дужност свих нас да памтимо њихово страдање и отпор који су они пружили окупатору, објављено је на сајту града.
Он је подсетио да је у подземним просторијама изграђеним непосредно пред почетак Другог светског рата, за потребе трезора Народне банке Краљевине Југославије, након ослобођења Ужица 24. септембра 1941. године и успостављања Ужичке републике, по наређењу Врховног штаба простор адаптиран за потребе фабрике оружја и муниције која је тада радила у три смене.
„Партизани су ове тунеле користили све до трагичне експлозије 22. новембра 1941. године у којој је изгинула читава смена радника и цивили који су се затекли у склоништу“, рекао је Митровић.
Он је поручио да њихову жртву и допринос победи над окупатором не смемо и нећемо никада заборавити.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.