poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

У Чачку обележен Међународни дан борбе против Алцхајмерове болести

22/09/2020
image-gallery-item
Фото: ГЗС
Чачак - Поводом обележавања Међународног данa борбе против Алцхајмерове болести ,

у чачанском Регионалном центру одржан је стручни скуп на коме су размењена искуства о пружању услуга Саветовалишта за неформалне неговатеље особа оболелих од деменције и осталих зависних старијих особа у Чачку. Говорило се о проблемима и изазовима са којима се сусрећу оболели и њихови неговатељи у нези, које услуге им се пружају кроз Саветовалиште, који то значај има за те људе и за локалну заједницу.

 

Лидија Вујичић, руководилац програма Агенције УН за ргодну равноправност

„Наша нација је једна стара нација што носи све остале проблеме који не погађају само породице, већ и цео систем. Повећавају се трошкови лечења, социјалне заштите и локалне заједнице. Ништа од тих услуга нити помагала која се користе у лечењу нису ослобођена од плаћања. Посебан проблем је што, рецимо у Чачку не постоји Дом за старе, као јавна институција. Такође, поставља се питање шта урадити са око 400 особа оболелих од деменције, у крајњем стадијуму када више не могу да препознају своје најближе”, рекла је Лидија Вујичић, руководилац програма Агенције УН за родну равноправност.

Према проценама Светске здравствене организације, између 6% и 10% особа старијих од 65 година и 1% млађих, болује од неког облика деменције.

 

 Надежда Сатарић, социјални радник Удружења „Снага пријатељства AMITY”

 

„Ми пилотирамо услугу Саветовалишта за неформалне неговатеље од фебруара месеца до краја ове године. Желимо да видимо шта су све проблеми неформалних неговатеља, а то су најчешће деца, ћерке, снахе, синови и супружници оних који су болесни, које су њихове потребе и недоумице и шта друштво и системи треба да ураде више, да би ти болесни људи живели достојанственије. Циљ нам је и да се њихови најблилжи лакше носе са изазовима и теретом Алхајмерове болести, која је веома тешка и не погађа само оболелог, већ и породицу и системе социјалне и здреавствене заштите у целини”, каже социјални радник Надежда Сатарић ,социјални радник из Удружења „Снага пријатељства АMITY”.

 

 

Према проценама, у Србији од Алцхајмера болује између 45 и 150 хиљада становника, а у Чачку хиљаду и по до две и по хиљаде особа.
Деменција постаје све већи проблем, у заједници који не сме да се игнорише, речено је на данашњем стручном скупу.

 

ГЗС

Medunarfodni dacn borbe protiv Alchajmerove bolesti obelezen u Cacku

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.