Опанчарски занат - добар извор зараде 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Опанчарски занат - добар извор зараде
Trenutno na sajtu: 583       |       Podeli:
09.05.2017 | 0 коментар(а)



Топола - Мирослав Павловић из села Клока опанчарством се бави око 30 година. Овај занат наследио је од свог оца па је ово за њихову породицу бизнис

који се наслеђује с колена на колено јер и Мирослављев син већ активно учествује у овом послу и планира да настави започету традицију. Како је Србија земља у којој се одувек поштовало и ценило културно наслеђе, игра песма и народно коло фолклор не може да се угаси, а самим тим и овај занат.

"Опанци из Тополе поред наше земље продају се и у иностранству и све су више тражени јер не постоји модел који се носи а да га ми не израђујемо", рекао је Мирослав, поменувши само неке од земаља Америка, Француска, Немачка и многе друге.

Опанци се израђују од јунеће коже која је у основи опанка односно ђону док се горњи део плете од јареће или свињске коже коју Мирослав приватно набавља у Крагујевцу.

"Ово је посао који се ради искључиво ручно, прво се ђон ставља у воду па се на пластични калуп цвикује затим се кроји жељени облик и онда шије остатак", објашњава Мирослав и додаје да је за један пар опанака потребно између 2-5 часова рада па смо схватили да је за овај посао неопходно добро загрејати столицу.

Али Мирослав се не жали каже да је задовољан и да од опанака може солидно да се живи. Цена једног пара креће се између 2.000-4.000 динара зависно од модела. Поред опанака Мирослав нуди и осталу опрему за фолклораше.

"Леп је ово посао, мора да се воли као и све у животу, тешко је треба времена, труда, живаца али љубав увек пронађе пут па тако и у овом послу", задовољно прича овај вредни опанчар са жељом да и његов син буде успешан у овом послу и да стихови "Опанчићи ситан вез дођи мала ал опрез" живе још дуго година у овом крају баш као и овај занат.

Марија Лазаревић/ГЗС

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.097.801 посета
Тренутно на сајту: 583 посетилац(a)