poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Стефан се вратио на село и живот му је процветао

31/12/2017
image-gallery-item
Стефан Јовановић се вратио у родно Трипково и уз помоћ општине почео да гаји овце, засадио је шљиве и боровнице, фото: приватна архива via Блиц
Чајетина - Многи од нас сањају идиличан живот на селу, а мало нас се стварно одлучује на то. Један од храбрих је Стефан Јовановић (25) из подзлатиборског Трипкова,

који се, како је рекао за "Блиц", вратио на село, "заскукао рукаве, мало по мало стицао и стекао газдинство од кога солидно живим".

Један је од младих који су се, захваљујући између осталог субвенцијама општине Чајетина одлучили да остану у селу. Стимулишући повратак на село и останак на породичним огњиштима, Чајетина је ове исплатила 60 милиона динара за покретање и омасовљење пољопривредне производње. Нашао се и на списку домаћинстава којима је Туристичка организација "Златибор" дала новац за бављење сеоским туризмом.

Купио је 50 оваца и добио повраћај 30 одсто улагања, фото: приватна архива via Блиц

"Полицајац сам по дипломи, али без посла у струци. До 2008. живео сам у Чајетини са родитељима, а онда сам се вратио на дедовину у Трипкову. Ту сам се оженио, стекао потомство", каже Стефан.

Почели су, прича, од нуле. Упоредо са градњом куће, Јовановићи су садили шљиве, помало боровнице, детелину, оформили мање стадо оваца. У то време Стефан се још се "ломио" да ли остати или отићи.

"Одлучио сам се да се озбиљније бавим овчарством. Купио сам 50 оваца расе "илде франце" и од општине добио повраћај 30 одсто од уложеног новца. Хтео сам да се опробам и у сеоском туризму, па сам код Туристичке огранизације "Златибор" конкурисао и добио бесповратно 50.000 динара за опремање соба", вели Стефан Јовановић.

Од доласка на село три пута је узимао пољопривредне кредите и редовно из враћао.

Уз помоћ општине Златибор уложио је и у сеоски туризам, фото: приватна архива via Блиц

"Показало се да сам био у праву што сам остао, али помоћ општине и даље не мањка. За свако женско јагње које оставим у стаду од Чајетине добијам 5.000 динара, уз обавезу да не смем да га продам или закољем у наредних 10 месеци и да проширујем стадо. Итекао значе те субвенције јер од јагњета "направити" овцу, за то треба 150 евра", објашњава саговорник "Блица".

Општинска фирма "Златиборски еко аграр" набавила је недавно две сушаре где ће Златиборци моћи бесплатно да суше шљиве.

"Посредством "Златобрског еко аграра" имам загарантовано тржиште, обезбеђено ми је да суву шљиву продајем хотелима на планини", трља руке Стефан Јовановић.

У циљу бољих услова живота на селу, Чајетина је у протекле две године отворила дечје вртиће у слима Мачкат, Крива Река, Шљивовица и Сирогојно, а вртиће ће у 2017. добити Љубиш, Рожанство и Јабланица. Сваком ђаку из удаљених села обезбеђен је бесплатан аутобуски превоз до школа.

Блиц/В. Лојаница

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.