poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Нема више лечења код куће: Нове инструкције у поступању са пацијентима

07/04/2020
image-gallery-item
Фото: ГЗС
Пацијенти код којих је потврђен ковид 19 не могу се више лечити у кућној изолацији.

Према новим инструкцијама које су од државе добиле локалне самоуправе, оболели од ове заразне болести, требало би из кућне изолације да се пребаце у импровизоване болнице у Београду, Новом Саду и Нишу, одакле после тријаже, у зависности од здравственог стања, како је потврђено „Новостима", могу бити упућени и у ковид-болнице.

Локалне самоуправе дужне су да поступе по овој инструкцији коју су добиле од Министарства здравља и Института "Др Милан Јовановић Батут".

„То се, по одлуци Владе, односи на све дијагностиковане са ковидом 19“ - објашњава, за „Новости", др Верица Јовановић, директорка „Батута".

Разлог за доношење овако значајне одлуке за заустављање ширења инфекције вирусом корона је двојак: прво што пацијенти са доказаним ковидом 19 у кућама могу да шире инфекцију на чланове породице и окружење, а друго је непредвидивост тока саме болести ковидом 19, јер и код пацијената са благим симптомима болест може да ескалира, односно да дође до погоршања које може да угрози живот оболелог.

У обавештењу упућеном локалним самоуправама наводи се да је према инструкцијама председнице Владе и усвојеним протоколима лечења пацијената код којих је дијагностикован ковид 19, без одлагања потребно поступити на следећи начин:

„Пацијенти са ковидом 19 не могу се више лечити у кућној изолацији. Позитивни на ковид 19 према усвојеним протоколима упућују се искључиво у ковид-болнице, према територијалној дистрибуцији: Београд - Београдски сајам, Ниш - "Чаир", Нови Сад - Новосадски сајам.

Одлука се, како нам је рекла др Јовановић, односи на све дијагностиковане који нису у болницама, али њено спровођење ће се, ипак, прилагођавати времену постављања дијагнозе и појединачном здравственом стању сваког оболелог.

„Када су у питању раније дијагностиковани случајеви, поступаће се зависно од тога колико је прошло од дијагнозе“, објашњава директорка „Батута".

 Ако је прошло од 12 до 14 дана, и два теста у размаку од 24 до 48 сати буду негативна, особа се сматра излеченом, али треба да остане у самоизолацији. Они који још не испуњавају критеријум за поновљено тестирање, по овој одлуци треба да пређу у привремене ковид-болнице. Те привремене болнице су за лакше пацијенте, али свако ко се тамо упућује одлази прво у тријажни центар. У Београду су то Инфективна клиника КЦС и КБЦ „Земун", који је претворен у ковид-болницу, и ту ће се заправо одлучивати где ће даље пацијенти који су се лечили код куће - у ковид-болнице или у привремену болницу на Сајму.

ГЗС/Новости

 

kovid bolnice pacijenti

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.