poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Делегација УСАИД-а посетила "Унију Чачак 2000"

31/10/2019
image-gallery-item
Фото: сајт удружења "Унија Чачак 2000"
Чачак - У склопу активности на припреми своје дугорочне стратегије и програма помоћи у Србији,

мисија спроводи студију потенцијала Србије у области обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности. Како би се делегација УСАИД-а упознала са најзначајнијим активностима и потребама у области обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности, чланови Управног одбора "Уније Чачак 2000" позвали су заинтересоване фирме на састанак, који је одржан у седишту удружења.

На почетку састанка Адам Зимоњић, директор "Уније Чачак 2000" је поздравио присутне и отворио састанак. Он је напоменуо и да је ово удружење 2004. године реализовало УСАИД пројекат за набавку опреме и унапређење интелектуалног капацитета.

"Надамо се да ће и овај састанак бити од користи у циљу смањења потрошње и примене обновљивих извора енергије", истакао је Зимоњић.

Александар Мацура, један од сарадника на овом УСАИД петогодишњем студијском програму, истакао да је једна од области управо енергетска ефикасност и обновљиви извори енергије.

"Циљ ове посете је да сазнамо на који начин фирме троше енергију, висину трошкова које издвајају за утрошену енергију и колико су информисане о савременим технологијама очувања обновљивих извора енергије", казао је Мацура.

Поступно се разговарало о употреби котлова на пелет и биолошки сечени отпад, коришћењу земног гаса, топлотних пумпи и соларних панела, као и о институцијама које би требале да помогну кроз подстицајна средства или субвенције.

Александра Новикова, сарадница за спровођење програма УСАИД-а, поставила је неколико питања која се тичу мерења снаге електричне енергије која се користи, који су критеријуми када се купују котлови за грејање, да ли се разматра у којој мери утичу на загађење животне средине и да ли постоји одређени он лине портал, као систем информисање о овој тематици.

Као заједнички предлог, присуни су истакли да је потребно приступити гранском проблему на основу дијагностике стања у свим фирмама које су заинтересоване и по могућству да се спроведе уз подршку УСАИД-а. Мацура и Новикова прихватили су предлог који ће истаћи у комплетном записнику са овог састанка.

Радном састанку је присуствовало дванаест учесника из фирми: Интерфоод 60, Тетрагон, Поло, Инхром, Бинметал, Нолеко (ћерка фирма Унипромета) и други.

 

Глас западне Србије

 

cacak udruzenje unija 2000 sastanak usaid

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.