Шеклер: Заражених више, због хладноће се многи и не тестирају 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Шеклер: Заражених више, због хладноће се многи и не тестирају
Trenutno na sajtu: 500       |       Podeli:
12.01.2022 | 0 коментар(а)



Микробиолог и вирусолог Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву Миланко Шеклер,

коментаришући јучерашњи рекордан број заражених у Србији, изјавио је да верује да је и протеклих дана када су ти бројеви били знатно мањи, многи људи због хладноће одустајали од тестирања и да је заражених и тада било више, те да је стварна бројка можда и дупло већа.

Он је истакао да сигурно и код нас сада преовлађује омикрон сој, да ће прецизнији подаци о томе бити ускоро познати, а да се његова заступљеност у појединим земљама које раде испитивања креће од 50, 60 па и близу 100 одсто.

„Студија у Јужноафричкој републици је показала да један од разлога брзог ширења омикрон соја није само његова особина велике преносивости, већ и велики удео људи који болују без симптома у укупном броју оболелих. Она је показала да је рецимо 31 одсто вакцинисаних било позитивно али без симптома", рекао је Шеклер за ТВ Пинк.

Додао је да је код ранијих сојева проценат асимптоматских заражених а већ вакцинисаних износио само између један и 2,4 одсто.

Према његовим речима, заражени, вакцинисани, асимптоматски заразу најчешће преносе на чланове породице, са којима проводе доста времена а мала количина вируса коју шире може се пренети на друге само ако се са њима борави дуго.

„Зато је породица основна јединица заражености, ако је један у кући заражен, сви су, док је код делте било другачије", истакао је Шеклер.

Нагласио је да су код заражених омикроном, далеко блаже клиничке слике и последице, па вакцинисани са две дозе имају 70 одсто мање шансе да заврше у болници а они који су примили три дозе 90 одсто.

„У Јужноафричкој републици се испоставило да је просечно време хоспитализације код омикрона три дана а код делте је било седам до девет, а ретке су и потребе за кисеоником", навео је он.

Упитан да ли је слабији сој и наговештај краја пандемије, Шеклер је рекао да је и раније говорио да ће крај доћи брже него што већина мисли и да се можемо радовати томе што је он мање патоген и опасан од омикрона али томе, како је навео, искрено могу да се радују вакцинисани.

„Ово указује на промену вируса за који су пре месец дана говорили да је опасан, супер-мутант са 52 мутације и да ће све да нас уништи, али се испоставило да није", рекао је Шеклер.

Одговарајући на питање да ли се може заразити и онај ко је примио три вакцине и прележао заразу, навео је да и ти људи могу да се заразе, јер стопостотна заштита у биологији не постоји, пошто одређена количина вируса може да пробије све заштите.

ГЗС/Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.413.495 посета
Тренутно на сајту: 501 посетилац(a)