poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Јанковић: Жене треба да буду више укључене у процес креирања и спровођења политике у сектору безбедности

08/12/2022
image-gallery-item
Јанковић: Жене треба да буду више укључене у процес креирања и спровођења политика у сектору безбедности, Фото: Повереништво за заштиту родне равноправности
Жене треба да буду више укључене у процес креирања и спровођења политика у сектору безбедности, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић

на конференцији „Жене, мир, безбедност: Планско (не)деловање – трећа срећа“ коју је организовао Повереник за заштиту равноправности, уз подршку Мисије ОЕБС у Србији, а на којој су представљени кључни налази Извештаја о мониторингу примене другог Националног акционог плана (НАП) за примену Резолуције 1325 СБ УН, наводи се на сајту Повереништва за заштиту родне равноправности.

Фото: Повереништво за заштиту родне равноправности

Повереница је истакла да преглед достављених активности показује спорију динамику имплементације другог НАП-а у односу на први, као и да локалне самоуправе нису биле спремне за преузимање одговорности која им је поверена у његовом спровођењу. Најкомплетнији извештај о спроведеним активностима доставила нам је БИА, највећи пораст броја жена на управљачким позицијама остварио је МУП Србије – 18%, док је у Министарству одбране и Војсци Србије забележен стагнантан раст на свим нивоима, оценила је повереница наводећи да охрабрује то што постоји повећано интересовање девојака за упис у образовне институције Министарства одбране. Извештај показује и да је значајнија уравнотеженост заступљености жена евидентирана у Министарству спољних послова – 49% и Управи царина-42%.

Фото: Повереништво за заштиту родне равноправности

Следећи план може бити од пресудног значаја за имплементацију принципа садржаних у Резолуцији 1325 СБ УН, рекла је Јанковић наводећи да локалне самоуправе у својим извештајима често наводе да су највећи број активности на тему безбедности у заједници спроводили са полицијом, што говори да МУП има највише капацитета да усмерава активности на локалном нивоу и допринесе локализацији трећег НАП-а.

Повереница Јанковић рекла је да је примарни циљ институције Повереника да допринесе сагледавању стања и у овој области, уочи потенцијалне изазове у остваривању равноправности и даје препоруке, у складу са својим надлежностима, за ефикасније уродњавање јавних политика на централном и локалном нивоу.

На конференцији су се обратили шеф Мисије ОЕБС у Србији Јан Брату, министарка правде Маја Поповић, помоћник директора полиције Драган Васиљевић, а одржана је и панел дискусија у којој су учествовали: Александра Ћирић- председница општине Рума, Наталија Томић – чланица УО Мреже жена у полицији, потпуковник Марко Маријановић из Центра за Мировне операције, и Филип Стојановић из Центра за истраживање јавних политика.

 

 

 

ГЗС

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.