Радовић: Солидна цена малине ове године, следеће очекујемо већу цену и смањен принос 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Радовић: Солидна цена малине ове године, следеће очекујемо већу цену и смањен принос
Trenutno na sajtu: 329       |       Podeli:
17.12.2021 | 0 коментар(а)



Ивањица - Цена малине ове године на нивоу Србије износила је од 400 до 420 динара по килограму,
Фото: ГЗС

док је тренутна извозна цена за инострано тржиште од 600 до 900 динара, рекао је за Тањуг председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић.

Добру цену условио је смањен принос на светском нивоу.

Он је казао да се у 2022. години очекује додатни раст цена малине, која би у откупу могла да износи и до 800 динара по килограму, услед бројних фактора.

„Цена малине ове године била је солидна, а следеће ће бити значајно већа. Цене репро материјала драстично су скочиле. Минерално ђубриво почетком године било је од 30 до 70 динара, сада је од 80 до 200 динара, а најављује се и нови раст цена. При томе, биће много мање рода малине следеће године, јер је суша зауставила раст младих ластара, који је требало да рађају наредне године”, објашњава Радовић.

Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије 

На територији Србије под малином је регистрована површина од 24 000 хектара, али, према речима председника Асоцијације малинара, де факто је под малином око 14 000 хектара. Принос на нивоу земље у 2021. години износио је 70 000 тона.

„Услед суше на бројним парцелама у Србији принос је уместо 150 или 200 килограма по ару, просечно био тек 40 килограма. Род је био сјајан тамо где су постојали услови наводњавања, па смо достигли тих 70 000 тона”, истакао је Радовић.

Он је додао да се очекује и раст цена купине, која је ове године у откупу била од 350 до 420 динара. Добра цена купине такође је условљена недостатком приноса у Чилеу, Мексику, и другим великим извозницима црног злата.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


malina kupina cena rod

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.908.663 посета
Тренутно на сајту: 328 посетилац(a)