poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Лептоспироза опасна по живот, Ђоковић: Хвала лекарима са ВМА, спасили су ми живот

30/07/2019
image-gallery-item
Mилена на најтежи начин сазнала шта је то лептоспироза, фото. РИНА
Чачак - У Моравичком округу сваке године забележи се десетак појединачних случајева оболелих од мишје грознице и лептоспирозе.

Ове заразне болести могу бити и смртоносне, уколико се са лечењем не почне на време.

У протекла два месеца у Моравичком округу евидентирано је пет случајева лептоспирозе и све особе примљене су на лечење са симптомима мишје грознице. Једна од њих је и тридесетрогодишња Милена Ђоковић која се опоравља од болести која ју је могла коштати живота, а шта је то лептоспироза сазнала је на најтежи начин.

„Од потпуно здраве жене ја сам дошла у ситуацију да ми је живот висио о концу. Први симптом је била језа, онда је кренула температура, мучнина и повраћање. Много јаке болове сам имала”, присећа се Милена додајући да су после неколико дана од првих симптома почели да јој отказују бубрези.

Гледам своје тело и видим како оно расте, због последице гомилања течности у мом организму и захваљујући лекарима на ВМА, сестрама, професорима ја сам преживела. То је била даноноћна битка за живот и не бих пожелела никоме да доживи оно што сам ја. Посебно бих издвојила начелника на ВМА професора др Мирослава Вукосављевића који је први притекао у помоћ и сместио ме у ову здравствену установу и докторки Анђелки Ристић која је била уз мене и дан и ноћ када сам имала најтеже муке”, истакла је Милена.

Вируси и бактерије за лептоспирозу и мишију грозницу могу се покупити у природи, најчешће на сеоском подручју где има доста стоке и пољских мишева. Човек се инфицира када дође у контакт са излучевинама заражених јединки. Они који су најугроженији и подложни овим инфекцијама су људи чији су послови везани за природу а то су шумари, берачи шумског воћа, ветеринари и пољопривредници.

Према речима в.д. директора ЗЗЈЗ Чачак др Аксентија Тошића период инкубације траје од 10 до 40 дана, а извор инфекције може бити земља, блато или контаминирана вода и ваздух.

„Мокраћа коју излучују животиње садржи тај вирус који се разлива и онда особе које имају неке огреботине рукама или ногама, а не заштите ту рану дозвољавају да тај инфективни агенс уђе директно у њихову крв и тако долази до оболевања”, рекао је Тошић додајући да је за сада епидемиолошка ситуација у Чачку стабилна и да није забележено било какво повећање инфективне болести, као и да се мишја грозница и лептоспироза не преносе са човека на човека.

„У овом крају људи углавном знају шта је то мишја грозница и лептоспироза, али ретко ко зна колико је то заиста опасно, какви су симптоми и на који начин се могу заштитити”, закључио је Тошић.

 

РИНА

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.