уговор чиме је озваничен почетак комерцијалане произвoдње највиших категорија сорти виламет, са циљем да се за две године обезбеде довољне количине садног материјала како би се задовољиле потребе тржишта.
Директор Института за воћарство Милан Лукић, изјавио је да је велики проблем за српске малинаре недостатак квалитетног садног материјала и да ће сарадњом са ресорним министaрством бити решен.
"То је прозводња садног материјала у лабораторијским условима, где ће на било који начин бити избегнута могућност заразе. Такав материјал ослобођен је вирусних и бактеријских обољења, а самим тим добија се највиша категорија садног материјала", изјавио је Лукић.
Лукић истиче да је неопходно око 20 хектара матичних засада малине сваке године како би се задовољиле потребе за заснивањем нових засада малине.
“Пре пар година започели смо са клонском селекцијом и сертификацијом сорти виламет и микер. Наш циљ је да кроз процес клонске селекције и сертификације обезбедимо изузетно квалитетан садни материјал, тако да произвођачи неће имати потребу за увозним садницама, јер ће моћи код нас да добију квалитетан садни материјал”, изјавио је Лукић.
Да је процес сертификације започет 2005. године, када је и створен основни материјал, односно кандидат клонови, потврђује Алексаднар Лепосавић, научни сарадник института.
Александар Лепосавић, фото: Глас западне Србије
"У процесу стварања је основни материјал од кога ће се производити сертификовани. На тај начин смањиће се увоз и побољшати квалитет садног материјала", истакао је Лепосавић.
Виламет је и даље једна од најзаступљенијих и најтраженијих сорти малине код српских пољопривредника, а без обзира на целокупну ситуацију у српском малинарству ове године, Лукић каже да је интересовање за саднице ове воћке, на опште изненађење је и даље велико. Све саднице микера су распродате, а саднице виламета су при крају.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.