20. децембра у Галерији Градске библиотеке отворена је изложба „Тренуци у светлостиˮ аутора Оливере Недељковић. Изложба сагледава раскошни свет поезије и прозе Данице Марковић, али и потресну биографију жене која је надилазила ондашње стереотипе и била довољно смела да начини искорак, у сваком смислу.
Публику је на почетку поздравио директор Библиотеке др Богдан Трифуновић казавши да је овом изложбом, између осталог, још једном истакнут значај завичајног наслеђа и локалне културне баштине, као и сећања на Даницу Марковић која се сврстава раме уз раме са Владиславом Петковићем Дисом, Бранком В. Радичевићем, Браном Петровићем и другим чачанским великанима.
Српска орхидеја, како је најзначајнију песникињу прве половине 20. века називао чувени Антун Густав Матош, рођена је 1879. у Чачку где је живела непуну годину. Упркос томе, Чачак је одувек сматрао својом и поносио се њеним стваралаштвом. Живом спомену на књижевни опус ове песникиње, родни град је допринео именујући по њој улицу на Љубићком кеју, а бројни ствараоци и истраживачи локалног културног наслеђа бавили су се њеном биобиблиографијом, приређивали њене књиге, сабирали расејане рукописе и тумачили њено лирско и приповедно дело: Синиша Кордић, Ранко Симовић, Миленко Пајић, Радован Маринковић, Миодраг Јаћимовић, Миладин М. Вукосављевић, Радош Ж. Маџаревић, Зоран Маринковић и многи други. Нарочиту улогу у овој мисији имали су библиотекари Градске библиотеке у Чачку Милица Баковић, Марија Орбовић, Даница Оташевић као и Оливера Недељковић, библиотекар-саветник Завичајног одељења и аутор изложбе „Тренуци у светлости”.
У свом обраћању она је захвалила породици Ћоћић, Народном музеју и Међуопштинском историјском архиву Чачак за драгоцену помоћ у реализацији овог програма и прочитала изузетно потресну биографију Данице Марковић завршивши речима:
„Умрла је рано, непоколебљиво се борећи до последњег даха, са оскудицом, недаћама, предрасудама и паланачким менталитетом. Ходала је узводно, против струја које нуде лагодан живот и могућност да се човек осећа значајнијим него што јесте. Зато ју је читав век надживело стваралаштво, због кога вечерас и делимо ове тренутке обасјане светлошћу из песникињиног имена.”
Изложбену поставку чини дванаест плаката које је дизајнирао Миленко Савовић, као и одабрана литература и документи који јавности представљају неке до сада непознате детаље о животу и стваралаштву Данице Марковић. На овој изложби, уз две од три за живота објављене књиге Данице Марковић које поседује чачанска Библиотека, први пут је изложена и једна књига из њене личне библиотеке. То је књига песникињиног савременика, њеног и Дисовог пријатеља, Милана Вукасовића на којој је Даница Марковић својим потписом оставила траг читања.
Казивањем стихова Данице Марковић вече је употпунила драмска уметница Драгана Милошевић Кураица.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.