На овом месту партизани су производили оружје: Тито за длаку, 1941. године избегао смрт 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu             

 
На овом месту партизани су производили оружје: Тито за длаку, 1941. године избегао смрт
Trenutno na sajtu: 473       |       Podeli:
24.11.2019 | 0 коментар(а)



Ужице - Због свог повољног географског и транспортног положаја у граду на Ђетињи, давне 1928. године започела је са
Улаз у некадашњу фабрику муниције и Титов споменик, фото: РИНА

радом прва приватна фабрика муниције на Балкану. Угледни словеначки пушкар Јакоб Пошингер откупо је Пушкару Крањ и своје погоне преселио у Крчагово. У вихору Другог светског рата кад су партизански одреди ушли у Ужице, погоне фабрике преместили су у центар града у подземне трезоре Народне краљевине Југославије.

 “Фабрика је имала огроман значај у снабдевању војних јединица. За два месеца овде је направљено 21 хиљада пушака, око 2700 пушчаних метака и све то се слало партизанским одредима како по Србији, тако и у Босну и Санџак”, рекао је за РИНУ историчар, Немања Обрадовић.

 Немања Обрадовић, историчар, фото: РИНА

У десном тунелу трезора били су смештени муницијско одељење и алатница. Леви део представљао је цивилно склониште, у ком су се Ужичани штитили од немачких бомбардовања, а у попречни тунел одлагано је оружје које није отишло на фронт. Управо ту, 22. новембра 1941. године дошло је до стравичне експлозије у којој је страдало 120 људи.

 “Погинули су сви радници из друге смене и цивили који су се у том тренутку задесили у склоништу. Нико није преживео. Дуго се мислило да је до ове страховите експлозије дошло због шпијунске саботаже и да је један четнички војвода у фабрику поставио динамит. Међутим, то никада није доказано. Данас се све чешће претпоставља да су услови у самом тунелу и велика влага довели до ове несреће”, каже Обрадовић.

На зидовима слике настрадалих радника, фото: РИНА

Ову експлозију, како тврде историчари, за длаку је избегао и врховни командант партизана, Јосип Броз Тито који је из фабрике изашао неколико минута пре саме несреће.

Његов штаб, који се налазио поред, одмах је премештен, а фабрика је након експлозије престала да постоји, јер већ 29. новембра Немци су ушли у Ужице.

 Аутентичне машине из 1941. године налазе се у некадашњим трезорима Народне банке, фото: РИНА

Када је Ужице ослобођено, крајем 1944. године обновљен је предратни рад, а фабрика је назавана “Први партизан”. Опстала је и до данас кад постоји као наменска, светски призната фабрика, са повећаном производњом и извозом.

 

ГЗС/ РИНА

Улаз у некадашњу фабрику муниције, фото: РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


uzice tito fabrika municija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.846.527 посета
Тренутно на сајту: 473 посетилац(a)