Лазовић: Школујемо два смера по дуалном систему образовања, оружари од следеће школске године 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Лазовић: Школујемо два смера по дуалном систему образовања, оружари од следеће школске године
Trenutno na sajtu: 360       |       Podeli:
25.11.2018 | 0 коментар(а)



Чачак - Нови закон о дуалном образовању који је у припреми биће званично примењен од следеће школске године. Поједине средње школе у



Моравичком округу већ су формирале одељења која раде по дуалном систему образовања. У Машинско – саобраћајној школи у Чачку постоје два смера по овом систему и то бравар заваривач и модни кројач.

 Директор ове школе Мирко Лазовић истиче да је уписана друга генерација која ради по систему дуалног образовања.

 “Отварање оваквих одељења почело је на иницијативу привредника за смер модни кројач и то фирми Тифани, П. С. и Велтекс, а уз подршку локалне  самоуправе, а и ми из школе смо били заинтересовани”, казао је Лазовић. Он истиче да ђаци који упишу ове смерове имају бројне бенефите, а оно што је најважније јесте да су уписали смерове за занимања која су перспективна и која недостају на тржишту рада, што значи да након завршетка школовања могу себи врло брзо да обезбеде посао.

 Мирко Лазовић, фото: ГЗС

“Овакав начин образовања подразумева да ученици током школовања осим теоретских знања, стичу и практична, која стичу у фирмама где након школовања могу одмах да се укључе у производњу”, истиче Лазовић.

 Он је подсетио да је основни проблем код претходних генерација био тај што нису имали практична знања. Директор каже да је циљ оваквог начина образовања да ученици након завршене школе што пре нађу запослење од кога могу да живе и планирају своју будућност.

 Према његовим речима ученици у првој години имају четири дана теоретске наставе и један дан практичне која се спроводи у школским радионицама. У другом разреду ученици имају три дана теоретску наставу, док су два дана на практичној настави и то у фирмама, док је за трећу годину која је и завршна три дана проводе у фирмама а два дана у школи.

Лазаовић је казао да је Машинско – саобраћајна школа заједно са Техничко – ремонтним заводом упутила дописе министарству просвете и министарству одбране још 2016. године за отварање образовних профила која су везана за наменску индустрију.

“Формирана је радна група испред оба министарства и информације којима ја располажем воде ка томе да ће од наредне школске године бити формирано једно одељење које ће имати везу са наменском индустријом”, тврди директор.

Лазовић истиче да је сваки почетак тежак, али да је идеја дуалног образовања одлична јер привреда мора да каже које су њене потребе.

„Зашто бисмо школовали на пример 100 лекара ако можемо да запослимо њих 15, а њихово образовање веома кошта државу. Морамо да школујемо кадар који је потребан, да то финансирамо. Верујем да ће бити проблема  док се све искристалише, али најважније је да смо кренули у добром правцу”, закључује директор Лазовић.

 

Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


лазовић школа образовање

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.479.801 посета
Тренутно на сајту: 361 посетилац(a)