Моравичком округу већ су формирале одељења која раде по дуалном систему образовања. У Машинско – саобраћајној школи у Чачку постоје два смера по овом систему и то бравар заваривач и модни кројач.
Директор ове школе Мирко Лазовић истиче да је уписана друга генерација која ради по систему дуалног образовања.
“Отварање оваквих одељења почело је на иницијативу привредника за смер модни кројач и то фирми Тифани, П. С. и Велтекс, а уз подршку локалне самоуправе, а и ми из школе смо били заинтересовани”, казао је Лазовић. Он истиче да ђаци који упишу ове смерове имају бројне бенефите, а оно што је најважније јесте да су уписали смерове за занимања која су перспективна и која недостају на тржишту рада, што значи да након завршетка школовања могу себи врло брзо да обезбеде посао.
Мирко Лазовић, фото: ГЗС
“Овакав начин образовања подразумева да ученици током школовања осим теоретских знања, стичу и практична, која стичу у фирмама где након школовања могу одмах да се укључе у производњу”, истиче Лазовић.
Он је подсетио да је основни проблем код претходних генерација био тај што нису имали практична знања. Директор каже да је циљ оваквог начина образовања да ученици након завршене школе што пре нађу запослење од кога могу да живе и планирају своју будућност.
Према његовим речима ученици у првој години имају четири дана теоретске наставе и један дан практичне која се спроводи у школским радионицама. У другом разреду ученици имају три дана теоретску наставу, док су два дана на практичној настави и то у фирмама, док је за трећу годину која је и завршна три дана проводе у фирмама а два дана у школи.
Лазаовић је казао да је Машинско – саобраћајна школа заједно са Техничко – ремонтним заводом упутила дописе министарству просвете и министарству одбране још 2016. године за отварање образовних профила која су везана за наменску индустрију.
“Формирана је радна група испред оба министарства и информације којима ја располажем воде ка томе да ће од наредне школске године бити формирано једно одељење које ће имати везу са наменском индустријом”, тврди директор.
Лазовић истиче да је сваки почетак тежак, али да је идеја дуалног образовања одлична јер привреда мора да каже које су њене потребе.
„Зашто бисмо школовали на пример 100 лекара ако можемо да запослимо њих 15, а њихово образовање веома кошта државу. Морамо да школујемо кадар који је потребан, да то финансирамо. Верујем да ће бити проблема док се све искристалише, али најважније је да смо кренули у добром правцу”, закључује директор Лазовић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.