Газде траже да бакшиш иде кроз фискалну касу 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Газде траже да бакшиш иде кроз фискалну касу
Trenutno na sajtu: 394       |       Podeli:
21.11.2018 | 0 коментар(а)



Сваки пут када оставите напојницу конобару и он је узме, он теоријски крши закон јер би инспектор у случају да пронађе вишак новца у ресторану

или кафићу могао послодавца да казни затварањем локала или новчано – предузетнике са пола милиона динара, а правна лица са чак два милиона динара.

У многим земљама бакшиш је регулисан законом – у Јапану се сматра увредом, у Кини конобари очекују напојницу од три одсто од рачуна, у Њујорку је то 15 одсто.

У Србији пракса остављања напојнице постоји, према неким проценама у просеку је то неких 10 одсто од рачуна, али није регулисана ниједним законом и сада у Пословном удружењу хотелско угоститељске привреде ХОРЕС од Владе Србије траже да се то промени.

„Предложили смо да се напојница код нас лимитира на 10 одсто и региструје у каси и да се на то плаћа порез на зараду. Користи од законског регулисања имали би сви почев од гостију који би добијали бољу и квалитетнију услугу, особље већу зараду, предузетници већи промет, а држава већи приход у буџету“, каже за Данас директор ХОРЕС-а Георги Генов.

Бакшиш, како каже, не би био обавезан, а послодавац би радницима напојницу након плаћеног пореза на зараде исплаћивао по договору недељно или месечно. Разлога због ког би законом требало регулисати напојницу је више, тврди Генов, један од њих је и то што не постоји начин да се бакшиш исплати картицом, што је у неким земљама нормално. „Страни туристи, нарочито Американци често плаћају картицом и конобар у том случају мора да одбије бакшиш, а то је увреда за госта“, напомиње Генов.

Изостанак законске регулативе води томе, напомиње он, да се напојнице често не пријављују послодавцима, самим тим и државним органима, што опет доводи до тога да се „генерише сива економија“ против које се сви боре.

Осим ове, ХОРЕС је држави упутио још једну иницијативу – да се ПДВ на храну и пиће у угоститељским објектима смањи са 20 на 10 одсто, на чему се годинама инсистира.

ГЗС/Данас




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.118.697 посета
Тренутно на сајту: 394 посетилац(a)