Белоглави суп Милан упуцан у Сирији 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Белоглави суп Милан упуцан у Сирији
Trenutno na sajtu: 331       |       Podeli:
01.12.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош – Белоглави суп Милан, који је крајем прошле седмице рањен у Сирији поред места Ал Саyда, угинуо је у понедељак.
Фото: РИНА

Ова информација потврђена је “ПП Медији” у Специјалном резервату природе Увац у Новој Вароши. Реч је младој птици која је ове године из колоније Радоиња код Нове Вароши одлетела готово 2 хиљаде километара на пут до Сирије, где је настрадала. И ако је популација ове једнике у Србији стабилна, сваке године према процени стручњака живот изгуби скоро 30 птица.

У свом првом лету, белоглави суп Милан, превалио је скоро 2.000 километара, међутим метак га је стигао у Сирији. Након рањавања птице, нудили су се да помогну из прихватног центра за птице грабљивице из Либана. И ако је прва помоћ Милану указана, и том приликом заустављено крварење младој птици није било помоћи, издахнула је неколико дана касније.

– Милану је заустављено крварење и подвезано крило, али мале су шансе за опоравак пошто му је крило поломљено. Тешко ће преживети – речено је у Фондацији за заштиту птица грабљивица одмах након сазнања да је рањен белоглави суп. Њихове стрепње обистиниле су се неколико дана касније, када је стигла вест да је птица угинула.

На основу маркице, и броја који је белоглави суп имао на нози, оринтолози су утврдили да се ради о птици која је рођена и маркирана у Радоињи код Нове Вароши

Упркос чињеници да се на Увцу излеже све више јединки, приметно је велико расељавање супова по Балкану и Блиском истоку. Стручњаци су проценили да се око 30 супова не врати након првог лета због криволова, тровања или налетања на електричне стубове и ветрењаче. Зато заштита птица које се селе не зависи само од напора Србије да очува ову врсту већ и од степена заштите у другим земљама, који је на ниском нивоу.

 

 

ГЗС/ПП Медиа




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.859.164 посета
Тренутно на сајту: 331 посетилац(a)