којим би се у највећој могућој мери смањили негативни ефекти епидемијских мера, детаљније у саопштењу које преносимо у целости:
„Након отвореног и искреног разговора, са представницима чачанских угоститеља, који су ми се обратили са молбом за тумачење одредби Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID – 19, одржао сам састанке са државним званичницима, са огромном жељом да заједнички дођемо до модела који би био прихватљив, у условима веома тешке епидемиолошке ситуације. Град Чачак је свестан сложене ситуације, у којој се налази делатност угоститељства, као и још неке предузетничке делатности. Мере Кризног штаба нису у ингеренцији Града, али смо учинили све да живот и рад у нашем граду, функционишу у овом тешком времену. Уз велико разумевање надлежних , дошли смо до решења које је једино могуће у овом тренутку.
Генерални секретаријат Владе, дао је мишљење о примени ове Уредбе и препорука Кризног штаба, у коме стоји да шалтерска продаја хране и пића, у том смислу, не спада у област угоститељства, која обухватају продају хране и пића (ресторани, кафићи, барови, клубови, сплавови, шалтери и киосци за продају хране и пића и сл.)
Напомена је да се морају поштовати све друге превентивне, епидемиолошке мере, као и да ресторан мора бити затворен за рад са странкама У непосредном контакту. Део објекта у којем се седи и послужује, мора бити затворен, а део објекта који има шалтер за директну, непосредну предају хране купцу, може радити.
Власник или одговорно лице у привредном субјекту, је дужан да се стара о томе да се онемогући окупљање већег броја људи испред шалтера. У противном ће се сматрати, да правно лице или предузетник није применио све превентивне мере од утицаја на безбедност и здравље запослених и корисника услуга.
Уколико је делатност таква да подразумева услуживање, тако што ће купци/корисници боравити дуже времена (дуже од 15 минута), у затвореном простору, без маски и на одстојању од минимум 1,5 метра, онда је такав објекат небезбедан.
У том смислу класификација делатности није битан чинилац, да ли неки привредни субјекат спада у групу субјеката, којима се ограничава радно време. Битан чинилац је сигурност и безбедност пружања услуга, односно обављања привредне и друге делатности (мисли се на књижаре, цвећаре, продају фарбарске и гвожђарске робе и сл.)
На основу мишљења Генералног секретаријат Владе, мере ступају на снагу данас”, наводи се у саопштењу.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.