Од данас сви просторни подаци на новом порталу „Геосрбија“ 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Од данас сви просторни подаци на новом порталу „Геосрбија“
Trenutno na sajtu: 414       |       Podeli:
01.10.2017 | 0 коментар(а)



Републички геодетски завод завршио је израду новог националног георпортала „Геосрбија“, који ће данас почети са пробним радом на www.geosrbija.rs.

Реч је о новој платформи која обједињује све просторне податке на државном нивоу, што је од великог значаја за државне органе, привреду и грађане, рекао је шеф Одсека за успостављање и развој Националне инфаструктуре геопросторних података у РГЗ Дарко Вучетић.

На Геосрбија се могу наћи сви просторни подаци РГЗ-а, Републичког завода за статистику, Хидрометеоролошког завода, подаци о земљишту, објектима, адресама, заштићеним подручјима, националним парковима, надморским висинама и слично.

"Све што можете да замислите, а има просторну компоненту, биће на геопорталу", нагласио је Вучетић.

Објаснио је да грађани, на пример, на порталу могу да нађу и погледају своје парцеле и виде какво је тренутно стање на њиховим непокретностима, користећи сателитске и ортофото снимке.

Вучетић додаје да може, на пример, да се види да ли је на неком земљишту посечена шума, какав је статус неког објекта у катастру и још много тога.

"Портал омогућава и већу транспарентност рада државних органа", рекао је он.

Од данас почиње тестирање свих могућности портала Геосрбија, који ће званично почети да ради за неколико недеља.

РГЗ је развио нови портал у сарадњи са норвешким партнером - Статенс
Картверк (норвешки РГЗ), у оквиру Националне инфраструктуре геопросторних података.

"На једном месту имаћете све званичне податке државних органа, на основу којих они могу да доносе одлуке, унапређују пословне процесе и прикупљају нове податке, а грађани ће моћи да приступе тим подацима на једноставан начин", навео је стручњак РГЗ-а.

Истиче да је цела апликација таква да се може лако користити, као на пример гуглове апликације, с тим што су на порталу Геосрбија званични подаци, иза којих стоји држава Србија.

Статенс Картверк је финансирао платформу у виду донације, а РГЗ је радио на њој и усавршавио је, док је хардвер набављен у оквиру пројекта Светске банке.

"Ова платформа може да унапреди процесе рада других државних институција и да им помогне да прикупе нове или ажурирају већ постојеће податке, који су важни за државу и наше грађане", навео је Вучетић.

Такође, грађани могу преко мобилних телефона или таблета да пријаве неку појаву у природи, на пример дивљу депонију, поплаву и слично, која је од интереса за грађане.

Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.485.026 посета
Тренутно на сајту: 414 посетилац(a)