poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Почело коришћење пепела за изградњу путева

18/05/2017
image-gallery-item
Фото: Танјуг
Влада Србије је, заједно са ЕПС-ом, у протеклих неколико година направила пионирске кораке да пепео постане сировина

и да из негативног циклуса загађивања уђемо у позитиван циклус коришћења пепела, рекао је министар енергетике и рударства Александар Антић.

"У Влади је данас потписан и први уговор за 3.630 тона пепела који ће се користити на изградњи ауто-пута између Београда и Чачка на Коридору 11, што је донација ЕПС-а", рекао је Антић на заседању Скупштине удружења ЕЦОБА у Београду.

Министар је казао да су ово ипак први кораци јер на депонијама има око 200 милиона тона пепела, а годишње се произведе додатних шест милиона тона.

Подсетио је да је Влада 2015. донела уредбу којом се дефинишу начини коришћења пепела.

"Ми желимо да научимо пуно тога од вас, ја сам задовољан што је ЕПС члан ове асоцијације, и мислим да је то важно јер је и пут Владе Србије усмерен ка томе да пепео достигне статус сировине и код нас као што је код вас, у Европи и широм света", рекао је Антић.

Он је казао да је велика ствар што се састанак удружења ЕЦОБА одржава у Београду, јер ће помоћи Србији да ухвати корак са светом, усвоји нове механизме и научи како да комерцијализује велике количине пепела које поседује.

Вршилац дужности директора ЕПС-a Милорад Грчић рекао је да је овај дан важан за ЕПС, али и за целу Србију и њену привреду.

"ЕПС има за основну делатност производњу електричне енергије, али њена производња је 70 одсто из угља, и зато има толико пепела на депонијама, и захваљујући Влади и Уредби из 2015, тај пепео почиње да се користи у изградњи путева", рекао је Грчић.

Он је додао да су од 2015. до данас, ЕПС и надлежно министарство успели да се договоре о коришћењу пепела са две термоелектране, што је велики напредак.

"Србија није довољно тржиште за количине које имамо и зато истичем да смо почели изградњу луке на Дунаву, што је важно за речну комуникацију у будућем транспорту пепела", истакао је Грчић.

Председник удружења ЕЦОБА Иван Скидмор рекао је да је ЕПС члан тог удружња од 2010. године, и да је ово друга посета Србији после 2011. године.

"Можда ће, када дођемо следећи пут за пет година, коришћење пепела бити повећано. ЕЦОБА постоји више од 25 година, и има чланове у 28 земаља. Све те земље говоре различите језике, али заједнички језик постижемо јер имамо исте изазове и исте жеље", навео је Скидмор.

Додао је да се заједнички ради на стандардизацији, како би се постигла већа комерцијална корист за сировине добијене из угља.

Танјуг

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.