Крушка је дефицитарно воће 


Danas u Srbiji veoma toplo: Najviša dnevna temperature do čak 33 stepena              Sutra otvaranje nove pumpe na auto - putu „Miloš Veliki” u smeru ka Beogradu              Grejna sezona zvanično se završava danas              Da su danas lokalni izbori u Gornjem Milanovcu SNS osvojila bi više od 53 odsto glasova             

 
Крушка је дефицитарно воће
Trenutno na sajtu: 372       |       Podeli:
11.11.2014 | 0 коментар(а)



Чачак - Крушка је дефицитарна на нашем тржишту и због тога су многи произвођачи претходних година одлучили да подигну нове засаде,

проф. др Света Стаменковић, фото: ГЗС

изјавио је проф. др Света Стаменковић који има воћњак површинине пет хектара у селу Бањица код Чачка. Она је ове године слабо родила, 40% мање у односу на прошлу , а цена није виша колико су произвођачи очекивали.

"Цена по килограму се креће од 65 до 90 динара у велепродајама, док у маркетима достиже 170, а они који се баве откупом и прометом  зарађују више него воћари", тврди професор.

У његовом воћњаку најзаступљенија сорта је виљамовка будући да има велику употребу у свежем стању, а од ње се прави позната истоимена ракија. Професор  поред ње узгаја санта марију, абате-фетел, кармен и киферову. 

Стаменковић каже да у близини постоји откупно место што представља једну врсту сигурности за произвођаче. Последњих неколико година крушкина бува и ервинија су, како оцењује, знатно утицале на бројност стабала крушке.

"Ервинија је позната као велики произвођач бактерија будући да изазива сушење стабала крушке и за њу нема лека", наводи професор и додаје да су бројни засади овог воћа прокрчени због ервиније, а пре десет година и због крушкине буве.
Стаменковић подсећа да је некада била водећа домаћа  сорта калуђерка, међутим, пошто је веома осетљива на ове болести воћари се одлучују за гајење других сората.

"Сада постоји велико интересовање за подизање нових засада крушака, али морамо се потрудити да достигнемо степен производње који смо имали пре 20 година", напомиње он. Према његовој оцени производња виљамовке и других сората крушке биће исплатива све док буде организованог откупа.

"Док постоји компанија Таково, произвођачи из овог краја не треба да се брину, будући да ова фабрика откупи годишње између 200 и 300 хиљада тона овог воћа. Поред тога крушка се извози у Црну Гору и Русију, али у Руску Федерацију пласирају се веома мале количине", каже Стаменковић.

Професор оцењује да велики проблем представља и слаба куповна моћ грађана који сада купују чак и по пола килограма крушака, а некада су их пазарили на џакове. 

"Имамо скупу механизацију, такође хемијска средства, површине засада су мале, не као у другим земљама до 100 хектара већ свега 10, 20 или 30 ари, а трошкови производње су огромни", закључио је Стаменковић.

Глас западне Србије



PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.107.681 посета
Тренутно на сајту: 373 посетилац(a)