Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Šargarepa za kožu: Mit, hit ili bakin trik? Dr Suzana Kostić o nezi kože pred leto

23/04/2025
image-gallery-item
Dr Suzana Kostić, specijalista dermatologije iz Yuta centra u Čačku, foto: 4N Studio
Čačak – Prvi topli dani nagoveštavaju dolazak leta, a sunčevi zraci već uveliko podsećaju koliko je važno pravilno zaštititi kožu.

 

 

I dok se sve češće postavlja pitanje kako pripremiti telo za sunce, da li maske za lice ili hrana poput šargarepe zaista pomaže, te šta raditi s mladežima pred sezonu sunčanja, odgovore donosi dr Suzana Kostić, specijalista dermatologije iz Yuta centra u Čačku.

 


„Kada imamo pacijente koji imaju gubitak pigmenta, tada im savetujemo da uzimaju beta-karoten u obliku šumećih kapsula, ali i da konzumiraju svo obojeno voće i povrće kao što su šargarepa, borovnica, malina i slično, jer sve to doprinosi stvaranju pigmenta. Svako od nas ima tri vrste pigmenta – crvenkast, narandžast i tamniji crni. Kada uzimamo takvu hranu, možemo pomoći da se pigment vrati“, kaže dr Kostić.

 

Uključenje sa dr Suzanom Kostić u produkciji 4N Studija emitovano u emisiji „Želim da ti kažem” na B92 televiziji

 


Kada je reč o popularnim maskama od šargarepe, doktorka ističe da su one nepotrebne i potencijalno estetski neprivlačne.

 


„Nije potrebno da se stavljaju maske, jer mogu da ostave narandžasti ton koji ne želimo. Sasvim je dovoljno da se šargarepa jede, kao i cvekla, bez nanošenja na lice. Kome, naravno, ne smeta ta žućkasta boja može da stavlja, mada ne verujem da je to neki poželjan ten. U svakom slučaju, bolje je da se konzumira obojeno povrće, nego da se stavljaju maske,“ pojasnila je.

 

1745416405958

Foto: 4N Studio

 

Uoči leta, sve više pažnje posvećuje se i zaštiti mladeža. Dr Kostić upozorava na važnost postepenog izlaganja suncu, ali i na opasnosti od solarijuma.

 


 „Priprema kože za sunčanje ne uključuje solarijum - to posebno podvlačim. Naša koža pamti izlaganje suncu od rođenja, a posledice se mogu javiti tek u starosti. Što se mladeža tiče, važno je reći da je njihovo preventivno uklanjanje opravdano, ali ako doktor ili deramtolog koji pregeldaju nešto primete da nije u redu - takvi mladeži se apsolutno  ne uklanjaju radio talasima ili laserski ili na neki nedozvoljen način, već isključivo hirurškom ekscizijom, to je posao hirurga. Zašto? Zato što taj mladež mora u celosti da se ukloni, a patolog mora napraviti preseke i utvrditi prisustvo eventualnih kancerogenih ćelija. Time doslovno spašavamo živote“, kazala je dr Kostić.

 


Za kraj, doktorka preporučuje korišćenje zaštitne kreme sa faktorom 50, i sunčanje samo u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima. Na taj način čuvamo kožu, ali i svoje zdravlje.

 


Prava zaštita kože počinje znanjem. A najbolji rezultat daje – redovna nega, zdrava ishrana i pametno sunčanje.

 

 

GZS

 

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika Matis

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.