pod nazivom "Briga o žrtvama i putevi ka oporavku" pomoćnik ministra prosvete za prevenciju i zaštitu od nasilja i inkluziju osetljivih grupa u obrazovanju Snežana Vuković.
Za Ministarstvo prosvete je važno da intezivno radi na unapređivanju svih mogućih preventivnih aktivnosti u školama u zaštiti od nasilja, rekla je Vuković i dodala da je to prioritet ministarstva.
„Važno je da imamo partnere u svetu komunikacije, da mi ne prepoznajemo samo nasilnike, za koje je potrebno uraditi i povećan vaspitni rad već i da prepoznajemo i žrtve. To radimo zajedno sa istražnom službom, psiholozima i pedagozima, kojih ima oko 2.700 u svim našim školama", poručila je Vuković.
Predsednik Viktimološkog društva Srbije Slobodan Savić izjavio je da konferencija ima za cilj da okupi stručnjake, istraživače i istraživačice, aktiviste i aktivistkinje koji se iz perspektive različitih disciplina teorijski i praktično bave, pružanjem pomoći, zaštite i brige o žrtvama kriminaliteta, kršenja ljudskih prava i drugih vidova stradanja, kao i da unapredi saradnju i omogući sveobuhvatnu razmenu i povezivanje različitih iskustava, praksi i znanja.
Savić je dodao da će posebna pažnja biti na identifikovanju inovativnih pristupa podršci žrtvama na njihovom putu kao oporavku.
Istakao je da konferencija ove godine pored učesnika iz Srbije okuplja i učesnike iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Severne Makedonije, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Češke Republike, Rumunije, Poljske, Izraela, Indije, Indonezije.
Iz Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom Milka Milovanović Minić je rekla da je taj centar ustanova socijalne zaštite koja je usmerena, kako na građane Novog Beograda, tako i na građane ostalih beogradskih opština.
„Kao naše dominantne aktivnosti izdvojila bih pre svega informisanje građana o različitim pravima, usmeravanje pre njihovom ostvarivanju, podršku licima iz socijalno ugroženih kategorija stanovništva, kako bi se integrisali u socijalnom kontekstu svoje lokalne sredine, kao i povezivanje dece, starih i osoba s invaliditetom, sa značajnim akcijama zajednice u cilju kvalitetnijeg života", poručila je Minić.
Ona je istakla da je u cilju prevencije nasilja u porodici i podrške porodicama i pojedincima koji trpe nasilje ili su potencijalne žrtve nasilja, opštinski centar u 2023. godini pripremio protokol saradnje sa Viktimološkim društvom Srbije, čime je, kako je navela unapređen odnos sa partnerima koji se bave dobrobiti građana.
„Mi ćemo nastaviti da i u buduće budemo podrška, da širimo mrežu podrške, da podržavamo ranjive grupe građana zbog kojih postojimo, njihove korisnike, ali da pokrenemo važne teme kada je u pitanju obrazovanje socijalne i pravne zaštite", rekla je Minić.
Viktimološko društvo Srbije dodelilo je na konferenciji tri nagrade za 2024. godinu.
Nagrada za doprinos unapređenju prava žrtava dodeljena je glumici Mariji Maši Dakić, koja je pažnju javnosti privukla monodramom "Prima facie" u režiji Anje Suše (Bitef teatar), a po tekstu Suzi Miler, kojom je uspela da pokrene važna pitanja vezana za neosetljivost pravosudnog sistema prema žrtvama seksualnog nasilja.
Nagrada „Treći put” dodeljena je Bojanu Đokiću postdoktorskom stipendisti Međunarodnog instituta za istraživanje Holokausta "Jad Vašem", koji je svojim naučno-istraživačkim i aktivističkim radom dao značajan doprinos borbi za unapređenje prava žrtava, kulturi sećanja i razvoju sveobuhvatnog pristupa bavljenju posledicama Drugog svetskog rata i oružanim sukoba tokom poslednje decenije 20. veka na prostoru bivše Jugoslavije i izgradnji mira u Srbiji.
Nagrade talentovanim mladim istraživačima/istraživačicama dodeljene su Mioni Vasić i Nađi Ignjatović za kvalitetno urađene i uspešno odbranjene master radove iz oblasti viktimologije na Univerzitetu u Beogradu - Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Direktorka Viktimološkog društva Srbije Jasmina Nikolić otvorila je konferenciju Viktimološkog društva Srbije pod nazivom "Briga o žrtvama i putevi ka oporavku".
GZS/Tanjug
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.