Budžet je usvojen sa 144 glasova "za", protiv je bilo troje, uzdržan jedan poslanik, dok opozicija nije učestvovala u radu parlamenta.
Kako je ranije izjavio ministar finansija Siniša Mali budžet je i socijalno odgovoran i razvojni, jer obezbeđuje nastavak rasta Srbije kroz velike investicije.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu je 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda, (BDP), a deficit budžeta iznosiće tri odsto BDP-a.
Javni dug opšte države projektovan je na 47,5 odsto BDP u 2025. godini.
Budžetom je obezbeđen novac za povećanje plata u javnom sektoru za osam odsto, prosvetarima za 11 odsto od sledeće godine, a penzionerima od 10, 9 odsto, počev od penzije za decembar ove godine.
Kada je reč o investicijama, za kapitalne investicije izdvaja se 7,4 odsto BDP-a što iznosi 762,9 milijardi dinara, koliko je planirano da se uloži u brze saobraćajnice, brze pruge, auto-puteve, domove zdravlja, škole, bolnice.
Za Vojsku Srbije je izdvojeno 2,5 odsto BDP-a Srbije, za Kancelariju za Kosovo i Metohiju 17,2 milijarde dinara, plus dve milijarde Nacionalnoj službi za zapošljavanje, za podršku nezaposlenima sa teritorije AP Kosova i Metohije.
Poljoprivredni budžet iznosi 138,5 milijardi, plus 11 milijardi refakcija za gorivo, dakle oko 150 milijardi dinara, što je 7,5 odsto ukupnih prihoda budžeta.
Izdvajanja za zdravstvo su povećana za oko 40 milijardi dinara u odnosu na prošlu godinu i to sa 573,6 milijardi na 613,9 milijardi dinara.
Taj novac je namenjen za povećanje plata zaposlenih u zdravstvu od osam odsto od 1. januara naredne godine, za preventivne preglede, za smanjenje liste čekanja, lekove za lečenje retkih bolesti, inovativne lekove i slično a biće nastavljene krupne kapitalne investicije u zdravstvu.
Budžet za kulturu je povećan sa 15,6 na 17,8 milijardi dinara, a dodatnih 4,3 miliona evra kod Ministarstva za javne ulaganje i koji su vezani za nove objekte iz oblasti kulture koji se rekonstruišu ili grade.
GZS/Tanjug
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.