Кисели купус као храна и лек 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Кисели купус као храна и лек
Trenutno na sajtu: 408       |       Podeli:
06.12.2019 | 0 коментар(а)



Чачак - Нема домаћина у Западној Србији који у неком подруму не држи буре са киселим купусом.



У овом крају то је и храна и лек. Драган Кузмановић из Љубића не почиње зиму без купуса.
„Иде и уз пршуту и уз сланину, а плус има витамина Ц па је и здраво”, каже Драган. А и домаћице у хладним данима највише спремају кисели купус који ојачају сланином, сувим месом и коленицама.
Мара, Драганова супруга, највише га користи за подварак, сарму, али и као салату, а каже да је најлепши уз проју.

Уз коленицу, сланину и суво месо, кисели купус још је укуснији

Они који због топле јесени још увек нису оставили бар једно буренце последњи је тренутак. Милка Недић свој купус продаје на чачанској пијаци, и каже да им је остало још педесет товара, а близу два вагона до сада продали.

Иако у Србији углавном мушкарци киселе купус, ипак најпрецизнији рецепт добије се од жене. Препоручује се да главице купуса не буду велике, јер се тај лист касније користи за сарму па домаћице и о томе воде рачуна. На 100 кила купуса иде пет килограма соли и ништа више.

Ко нема услова да усоли купус, може да га купи

Осамдесетогодишња Милена каже да је најјефтинији кисели купус из свог бурета, а рачуница је једноставна. „Овако га купим за 20 динара и укиселим, а жене које неће саме то да раде нека га плаћају 120 динара. Мора не рад да се наплати. А уопште није тешко, опереш купус, сложиш у кацу, ред соли ред купуса, налијеш водом после два дана и имаш кад хоћеш да извадиш главицу”, прича Милена.

На срећу оних који још увек нису стигли или немају услова да усоле ни килограм купуса постоје пољопривредна газдинства која у том послу имају богато искуство.

„Вода којом наливамо купус је изворска, нема хлора, тако да је то пресудно за добар и квалитетан производ”, каже Соња Гуговић.

ГЗС

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


kupus hrana kiseli zima srbija kolenica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.434.163 посета
Тренутно на сајту: 407 посетилац(a)