Економске процене за 2022. годину, шта кажу стручњаци 


И НАТО има захтев за Вучића              Пас ујео десетогодишњег дечака на Градском бедему              Данас почиње пролеће              Данас почиње електронско заказивање термина за упис у 1. разред основних школа              Дачић: Србија у Охриду успела да заштити своје националне интересе              Млађи долазе: Јаков ће победити Мила, Мандић, Даниловић и Бечић уз њега              Трагичан крај потраге, нестали Зоран из Трнаве пронађен мртав              Кондиторима 500 милиона динара државне подршке за откуп домаћег млека у праху              Национални дан борбе против рака дојке - превенција чува здравље              Почела пријава на еАграр, за два месеца еИД број узело 236.000 пољопривредника              „Све боје слободе”, Чачак спреман да заблиста као Престоница, подиже се и средњовековно село на Љубићу              Данас се обележава Национални дан борбе против рака дојке, болести која представља најчешћи малигни тумор код жена у Србији.             

 


Економске процене за 2022. годину, шта кажу стручњаци
02.01.2022 | 0 коментар(а)



Економски опоравак после врхунца ковид кризе пробудио је оптимизам да ће се позитивни трендови наставити и у 2022. години.

Стручњаци кажу да ће и она бити економски изазовна.

Последњи месеци старе године донели су омикрон сој, нова закључавања, енергетску кризу, а све чешће се помиње и баук инфлације која је превазишла пројекције централних банака и прети како на страни тражње, тако и на трошковној страни.

 

Оптимистички сценарио Златокосе са снажним растом, уз циљану инфлацију, заменио је страх од високе инфлације и успореног раста на глобалном нивоу.

"Још увек сасвим јако добро контролишемо учешће јавног дуга у БДП-у и што се инфлација, чини ми се мало смирује или ће се дефинитивно још мало више смирити у следећој години. Не очекујем неке претерано импресивне резултате, али очекујем ипак континуитет раста", каже проф. др Слободан Аћимовић са Економском факултета.

Као одговор на инфлаторне изазове, Америчке федералне резерве су већ најавиле заоштравање у монетарној политици, а те промене ће брзо прећи преко Атлантика до Европе.

"Очекивање је да би еурибор још увек остао у негативној зони, да би се благо повећао што би заправо значило да и задуживање тј. трошкови задуживања не би нагло скочили, не би значајно утицали на пословање и привреду како у Европи, тако и код нас", кажепроф. др Малиша Ђукић са Београдске банкарске академије.

Упркос очекивању да ће поремећаји у ланцима снабдевања бити привремени, Кина као водећи произвођач не може да задовољи тражњу за полупроводницима. Због мањка чипова је дошло до несташице неких производа, а самим тим и скока њихових цена.

"Претпостављамо да бисмо тек од 2023. могли дочекати стабилизацију макар у том сегменту. Ако говоримо конкретно о Србији, пуно тога ће зависити наравно и од пољопривредне године каква ће пре свега климатски година бити и какви ће приноси бити", каже др Иван Николић са Економског института.

Док ће се пад кретати од 3,6 одсто на нивоу Европске уније до 6,9 одсто у, на пример Румунији, кормилари нашег брода за 2022. годину пројектовали су дефицит од три одсто и удео јавног дуга у БДП-у од 55 одсто. Једна од последњих мера била је и враћање 13 тона српског злата из иностранства у трезоре Народне банке Србије.

 
ГЗС/ РТС
 

 

 

 








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Ekonomija prognoze

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 

















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 139.913.886 посета
Тренутно на сајту: 0 посетилац(a)