Реализацијом планова СЦ Младост- до новог лица Чачка, од аква парка , нових базена, тениских терена и спортских хала 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !             

 
Реализацијом планова СЦ Младост- до новог лица Чачка, од аква парка , нових базена, тениских терена и спортских хала
Trenutno na sajtu: 540       |       Podeli:
24.12.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - Спортски центар у Чачку могао би у наредном периоду да добије нове садржаје попут аква парка,
Фото: ГЗС

дечјег спортског центра, универзалне спортске хале, зоо врта, еко центра…

Како преноси портал еКапија, укупна површина подручја плана, који је Градска управа у Чачку ставила на поновљени јавни увид износи 231,33 ха, а простор је опредељен за градски спортски центар, градски парк, становање средње и становање мале густине насељености.

Градски спортски центар

Зону градског спортског центра чини постојећи спортски центар Младост, са планираним проширењем на левој обали реке и потпуно новим садржајима у функцији спорта, рекреације, зеленила, туризма и др. Ова два дела (постојећи и нови) спајаће река мостовима.

У оквиру постојећег спортског центра планирано је уређење комплекса тениских терена, као и реконструкција и санација свих спортско-рекреативних терена у спортском центру, као и управне зграде, уз допуну пратећим садржајима. Комплекс базена потребно је проширити уз изградњу нових базена, а на слободним просторима реализовати спортске терене у партеру, као што су терени за одбојку на песку, вештачка стена и др.

Комплекс универзалне хале планиран је на простору између новопланираних улица Стевана Првовенчаног, Книћанинове, Белог Дамјановића и хидромелиорационог канала.

Универзална (мултифункционална) хала била би организована тако да нуди могућност организовања спортских такмичења, рекреацију професионалаца као и рекреацију и забаву становника града Чачка али и околних градова и насеља. Хала би била намењена различитим видовима спортских активности.

Комплекс са објектом универзалне хале би осим спортских био намењен и културним, едукативним и забавним садржајима. Могућа је и реализација музеја спорта, али и претаћих и пословно-комерцијалних садржаја (биоскоп на отвореном, ресторани, кафићи и сл.), као и „медицинског института“ за спорт, ватрогасне и полицијске службе, простора за медије.

Комплекс аква парка предвиђен је на простору између новопланираних улица Стевана Првовенчаног, Белог Дамјановића и лево обалног одбрамбеног бедема.

У оквиру њега треба, како се наводи, предвидети улазни блок, хотел са апартманским смештајем и wеллнесс-ом, базене за спортске и разне врсте рекреативних активности са воденим атракцијама и системом тобогана (базени за релаксацију, пиратско острво, дивља река, дечији рај, базен са таласима, пећински базени и сл.). Око базена предвидети разне типове плажа, а између њих зеленило. Комплекс употпунити угоститељским садржајима, дисперзивно постављем у целом простору, као и пратећим као што су управа, кабине за пресвлачење, прва помоћ и др.

Дечији спортски центар је планиран на простору између новопланиране Улице Белог Дамјановића и лево обалног одбрамбеног бедема, уз комплекс аква парка.

Својим садржајима овај облик центра био би прилагођен у погледу игара и активности потребама деце. Садржаји би били у функцији активности кроз која деца стичу знања из области спорта а да притом што боље развију своје моторичке способности. Спортски терени, вежбалишта, справе треба да буду прилагођени деци по узрастима. Дечији спортски центар обухвата терене и објекте, димензиониране за децу, а намењене спортској и корективној гимнастици, атлетици, вежбању на справама, основним спортовима са лоптом и спортова са рекетом (кошарка, рукомет, одбојка, фудбал, тенис, бадминтон, стони тенис и сл.).

У оквиру комплекса предвидети и пратеће комерцијалне садржаје.

Тениски комплекс предвиђен је на простору између новопланиране Улице Белог Дамјановића и хидромелирационог канала, уз комплекс затвореног базена и дечијег спортског центра.

Овај простор би био намењен рекреацији грађана и професионалцима, школи тениса, као и одржавању званичних тениских турнира. Обухватио би терене на отвореном са могућношћу њиховог наткривања у зимском циклусу како би комплекс био активан током целе године или комбинација отворених и затворених терена (поливалентна дворана са пратећим садржајима). Централни терен урадити са гледалиштем.

Поред терена у склопу комплекса предвиђен је и објекат са просторијама за управу, за рекреацију (теретана, фитнес и сл.), за релаксацију (сауна, ђакузи, масажа, арома терапија и сл.), клупске просторије за чланове тенис клуба, продавница за тениску опрему, просторија за шпановање, ресторан, кафе и др.

Зона централних функција формирана је на простору између улице Спортски центар 6, хидромелиорационог канала и улица Книћанинове и Спортски центар 2.

Како би се спортско-рекреативни садржаји употпунили и простор уз канал постао атрактивнији планирана је ревитализација и реконструкција канала који би стално био испуњен водом. Уз канал су потенцирани и формирани јаки пешачки коридори са зеленилом. Уз пешачке комуникације предвиђени су објекти централних функција како би овај простор доживео своју пуну афирмацију.

На овом простору градили би се објекти или комплекси у којима су дозвољене туристичке, комерцијалне, културне, пословне, угоститељске, централне, спортске и рекреативне намене и сл.

На слободном простору између новопланираних улица Стевана Првовенчаног, Белог Дамјановића, Спортски центар 1 (Булевар Танаска Рајића) и западне границе плана предвиђен је нови комплекс зоо врта.

Зоолошки врт предвидети са мноштвом атрактивних животињских врста уређен са елементима ботаничке баште. У оквиру комплекса планирана је изградња нових објеката (у складу са његовом функцијом) и волијера за држање животиња, као и специфичних амбијената на отвореном простору сходно одређеној врсти животиња. У склопу зоолошког врта изградити објекте за управу, едукацију, услужне просторије, радионице, простор за семинаре и друге пратеће садржаје. Образовни програм реализовати изградњом мултимедијалног едукационог центра (едукација из области екологије, зоологије, биологије и сл.) у складу са савременим педагошким и дидактичким стандардима.

Испред центра предвидети мултифункционални трг.

Простор зоо врта пројектовати са пуно зеленила међусобно испресецаног стазама за шетање, које би уједно служиле и за возила за доставу, интервентна возила и евентуално за воз за разгледање. Са јужне стране комплекса предвиђен је јавни паркинг простор са помоћним објектом (инфо-пулт, продавница, санитарне просторије и др.).

Планираном регулацијом корита реке Западне Мораве (према Главном пројекту регулације – стабилизације корита реке) на подручју „Суве Мораве“ о(п)стаје највеће острво – Ада, уз измењену регулацију самог острва. Ада се налази у инундационом подручју, небрањеној, плавној зони Западне Мораве, и њено уређивање ће се вршити у потпуности у складу са Законом о водама и условима надлежног јавног водопривредног предузећа.

Простор аде у будућем периоду биће у функцији зеленила и рекреације, уз максимално очување природе и квалитетног зеленила.

Простор аде уредити на следећи начин: део под шумом – задржати постојећу шумску вегетацију са карактером природног резервата. Овај део обухвата централни и западни део острва који су под шумом, део намењен рекреацији, у источном делу острва и плажу по ободу острва где се може организовати рекреативна понуда и нови садржаји.

На острву је неопходно предвидети систем стаза који би опслуживао цео простор (пешачке, бициклистичке, трим и др. стазе) и повезао све садржаје. На источној страни острва мостовском конструкцијом планирано је повезивање постојећег спортског центра са адом и преко ње са зелено-рекреативном зоном на левој обали. Ова веза намењена је пешацима и бициклистима.

Урбанистичка целина зелени пункт (одмориште) налази се уз новопланирану бициклистичку стазу и лево обални одбрамбени бедем. Планирана је као уређена зелена површина са одмориштем за пешаке и бициклисте. У оквиру овог простора реализовати одмориште са надстрешницама, бицилистички пунт, пешачке стазе, мањи угоститељски објекат, јавни тоалет, урбани мобилијар и обиље зеленила (комбинација ниског и високог растиња) и др.

Еко-центар планиран је за остварење рекреативно-едукативних програма чији је циљ афирмација природе и природних вредности, упознавање са посебностима екосистема и културом конкретне средине (вредностима речних, мочварних и језерских екосистем) и афирмација рекреативног спорта. Центар је намењен свим старосним групама, посебно млађим популацијама у смислу едукације.

Центар је планиран уз левоодбрамбени бедем реке у брањеном подручју, у северозападном делу плана. Формиран је тако да се развија уз рукавац реке Западне Мораве, уз улице Стевана Првовенчаног и Белог Дамјановића. Простор би био уређен да буде у функцији еколошко истраживачког рада и едукације, како млађе тако и старије популације.

Уз леву обалу реке Западне Мораве планиран је широк коридор намењен пешацима, бициклистима, туристичком возићу, комуналним и интервентним возилима и др. На простору од бране до аде планирана је градска плажа – купалиште на левој обали.

Простор узводно од градске плаже, у правцу запада, уредити комбинацијом зелених и спортско рекреативних површина у партеру. У оквиру овог простора реализовати стазе, излетиште, терене на отвореном (бадминтон, боћање, адреналин парк и сл.), одморишта са справама за вежбање (карике, вратило, греда, коса клупа разбој, цик-цак балвани и слично), терене за спортове на води (кајак, кану, једрење на дасци поло и др.) и др.

Градски парк

Концепт развоја града Чачка, како се наводи, између осталог, предвиђа да град „сиђе“ на реку.

– Коридор реке постаће пешачка артерија града, зона зеленила, спорта и рекреације. Планираним садржајима уз реку, град ће бити повезан са зеленилом ван насеља и отворити коридор према Овчар Бањи. Зеленило и организација зелених површина на територији градског насеља Чачак планирани су као специфичан целовит систем од изузетног значаја за функционисање града и обезбеђење здравије животне средине – наводи се у плану.

Један од сегмената тог система је и новопланирани градски парк на обали Западне Мораве. Надовезујући се на постојећи спортски центар, у правцу запада развија се градски парк планиран са богатим зеленилом и садржајима забавно-рекреативног карактера, који ће допринети атрактивности овог простора.

Приступ парку предвиђен је из Улице војводе Степе преко новопланиране саобраћајне комуникације уз реку Лупњачу.

План је изградио ЈП Градац – јавно предузеће за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве – Чачак, а јавни увид ће трајати до 27. децембра.

ГЗС 

 





PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


STEVANIC MILOS SC MLADOST

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.302.990 посета
Тренутно на сајту: 540 посетилац(a)