У Севојну се гради 30 нових станова 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
У Севојну се гради 30 нових станова
Trenutno na sajtu: 459       |       Podeli:
02.12.2015 | 0 коментар(а)



Ужице - У наредне две године, у Севојну ће бити изграђене две зграде са укупно 30 станова који ће бити намењени интерно расељеним и избеглим лицима.

То је најавио градоначелник Ужица Тихомир Петковић и објаснио да је градња омогућена наставком Регионалног стамбеног програма у Србији који, у сарадњи са Ужицем реализују Комесаријат за избеглице и миграције и УНХЦР, а финансирају га ЕУ и међународни донатори.

- У оквиру Регионалног стамбеног програма, Град је у децембру прошле године потписао и уговор кроз потпројекат "Четири" за изградњу стамбене зграде у Севојну од 20 станова. У току је израда пројекта, а очекујемо да ће радови почети на лето наредне године. У оквиру потпројекта "Пет", предвиђена је изградња још једне стамбене зграде од 10 станова, такође, у Севојну, а реално је да изградња ове зграде почне и да се заврши у 2017. години, саопштио је Петковић и истакао да је Град, осим за изградњу наведених зграда, потписао и уговор за нове грађевинске пакете укупне вредности од 108.000 евра, које би требало да добије 12 породица избеглих и расељених лица.

- Ужице је један од најуспешнијих локалних самоуправа у решавању стамбеног збрињавања избеглих и расељених лица. У претходном периоду, заједно са Комесаријатом за избеглице и миграције, УНЦР-ом, ЕУ и донаторима, реализовали смо програм ове врсте у вредности од око 712.000 евра, а Град је уложио 28.000 евра. Изграђене су две зграде у Севојну од 34 стана, а 32 породице су користиле пакете грађевинског материјала и на тај начин су саме решиле стамбено питање. Град је помогао и економско оснаживање 42 породице које су развиле сопствени бизнис и то са 6.600 евра, од укупно 90.000 евра колика је била вредност тог програма, Такође, око 1.600 корисника је до сада добило пакете хране укупне вредности око 26.000 евра, као и једнократне помоћи у вредности око 14.5000 евра, рекао је Петковић.

Бранко Гавриловић, градски већник, истакао је да ће изградњом две нове зграде у Севојну, као и подршком породицама у грађевинском материјалу, стамбени проблеми расељених и избеглих лица у Ужицу бити скоро потпуно решени. Он је додао да је расписан конкурс за доделу 12 пакета грађевинског материјала у вредности од по 9.000 евра за изградњу и адаптацију кућа или станова.

- Право да учествују на том конкурсу имају лица са пребивалиштем у Ужицу, а која имају статус избеглице или бивше избеглице, немају решено стамбено питање и нису отуђили своју непокретност у републикама из којих долазе, појаснио је Гавриловић и додао да детаљније информације о конкурсу постоје на сајту града.

- Од почетка рата у бившој Југославији, у Прихватном центру "Забучје", Црвеном крсту и Повереништву за избеглице и миграције у Ужицу, регистровано је 6.286 избеглих и прогнаних из Босне и Херцеговине, Хрватске и Словеније. Од тог броја њих 2.350 добило држављанство и лична документа Србије. Четрдесет бивших избеглица смештено је у Дому за стара лица на Забучју. Са активним статусом избеглице у граду живи 80 лица, углавном старије животне доби. Поред тога, од 1.285 лица пристиглих са Косова и Метохије, због Нато бомбардовања 1999. године, део њих се раселио у унутрашњости Србије, мали број се вратио на Косово и Метохију, а у Ужицу је остало да живи њих 280.

Десет одсто избеглих и расељених

- Имајући у виду да у Ужицу, према попису из 2011. године, живи 78.040 становника, од којих је 7.571 избеглих и интерно расељених лица, долазимо до чињенице да десет одсто популације Ужица чине људи који су, услед ратних разарања, напустили своја огњишта и не могу да се врате на своје.

Извор: Данас




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.767.719 посета
Тренутно на сајту: 460 посетилац(a)