Српска пољопривреда на ниским гранама 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Српска пољопривреда на ниским гранама
Trenutno na sajtu: 472       |       Podeli:
12.09.2014 | 0 коментар(а)



Ивањица - Наш пољопривредни систем је разорен, а пољопривреда је на ниским гранама и за њен опоравак



Седница скупштинског одбора за пољопривреду у ивањици, фото ГЗС

су потребни не месеци и године, већ деценије, поручио је данас председник Одбора за пољопривреду, водопривреду и шумарство републичке Скупштине, Марјан Ристичевић.

Према његовим речима пољопривредници се морају удружзивати и учестовати на тржишним утакмицама "наш највећи непријатељ је жеља становништва да побегне са села али верујем, да заједничким снагама и напорима то можемо спречити - навео је Ристичевић.

Богатство и моћ једне земље се мери количином хране коју може да произведе, квалитетом ваздуха и воде, оценио је он.

"Србија је богато-сиромашна земља будући да има неискоришћене ресурсе у овој области, а бројне служе тајкунима навео је Ристичевић. Он је прецизирао да у Србији има 3,4 милиона хектара обрадивих пољопривредних парцела , 400 000 хектара необрадивих, док је под пашњацима између 700 и 800 хиљада хектара.

Србија извози две милијарде евра пољопривредних производа годишње, упркос томе што постоји могућност за више и то се мора променити, истакао је Ристичевић. Он каже да је један од проблема и наталитет а у српским селима је просечна старост становништва 51 година.

Неопходна заштита произвођача

Према речима Велимира Станојевића, члана одбора за пољопривреду и народног посланика, Србија је аграрна земља, међутим, неопходно је усвојити закон о реонизацији у пољопривредној производњи и мора да има више слуха за подстицаје и заштиту произвођача.

Такође, како је рекао, мора се унапредити технологија гајења а ресорна министарства би требало да улажу више у објекте и инфраструктуру на селу.

Детаљ са седнице, фото ГЗС

Народни посланик Верољуб Матић, каже да држава мора да изнађе прави начин да помогне пољопривредним произвођачима "нарочито је важна заштита од временских непогода, с обзиром да се климатски услови стално мењају, најбоља је физичка која је прескупа, рекао је он и додао да осигурање гајених култура може да буде веома значајно.

Неопходно је унапредити систем противградне заштите, будуци да су од града страдале не само пољопривредне културе, него и шуме.

Пољопривредни произвођачи су указали на проблеме са којима се сусрећу и навели су да немају план подстицаја који ће добити од државе.

Иначе на овој Скупштини је формирана је радна група за праћење стања у неразвијеним подручјима Србије, коју чине Милијан Милетић, Жарко Богатиновић, Сабина Даздаревић и Младен Лукић.

Општина Ивањица затражила помоћ од државе

На седници одбора за пољопривреду презентовани су пољопривредни потенцијали општине Ивањица и том приликом представници ове општине су тражили од Републике помоћ у инвестирању за сточну пијацу, финасијску помоћ за равојни центар, већи број противградних ракета, субвенције за рурална подручје, решавање проблема општинске таксе за експлоатацију шума и покретање Института за кромпир у Гучи.

Председник општине Ивањица Миломир Зорић, се захвалио свим учесницима на седници, рекавши да је ово један веома важан вид комуникације. Народна посланица Невенка Милошевић иначе из Ивањице, је истакла да је ово најважнија регија у произ одњи малина и кромпира, а на њену иницијативу је одржана ова седница у Ивањици.

"Очекујемо да препознамо проблеме у пољопривреди, пре свега мислим на задругарство, на противградну зашститу, производњу малина, рекла је она и додала, да о свему томе треба мислити на време.

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.759.048 посета
Тренутно на сајту: 474 посетилац(a)