Грејање на пелет, једноставно и еколошки чисто 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Грејање на пелет, једноставно и еколошки чисто
Trenutno na sajtu: 452       |       Podeli:
22.01.2019 | 0 коментар(а)



Ужице - Током грејне сезоне веома је тешко изборити се са загађењем ваздуха, највише због коришћења фосилних горива.

Ужице је један од шест градова у Србији са највећим загађењем ваздуха током зимских месеци. Када крене грејна сезона концентрација чађи често прелази граничне вредности. У том граду 16.000 индивидуалних домаћинстава углавном користи фосилна горива, али се повећава број оних која се одлучује за дрвну био масу. Милан Љубеновић после двадесет година угаљ је заменио пелетом.

„Трошим мало мање од четири тоне пелета, што је годишње око 700 евра. Задовољан сам са пелетом због лаког одржавања, мањег загађења ваздуха али и једноставнијег рада", истиче овај Ужичанин.

Милан Љубеновић, фото: БиоЕн пројекат

Ако би упоређивали врсте горива, једна тона буковог пелета еквивалентна је са 500 литара лож уља, или 5.000 киловата електричне енергије, показале су анализе. Искоришћеност енергије код пелета је 98 одсто, а када се врши сагоревање у просеку једно домаћинство произведе тек око 25 килограма пепела годишње. Ипак, због разлике у квалитету, пелет је најбоље куповати код проверених произвођача, и размишљати на време.

„Они који су прешли на пелет, већ су научили да га купују када га има на стању. То је најчешће током лета, па до септембра, октобра. Све зависи од тога каква је година, и колико има залиха", каже продавац Александар Милекић.

Александар Милекић, фото: БиоЕн пројекат

Регионална развојна агенција Златибор у окиру пројекта БиоЕн, који подржава ГИЗ- Немачка организација за медјународну сарадњу, спровела је низ едукација на тему предности коришћења дрвета и дрвне масе као енергента.

Град Ужице већ три године субвенционише грађанима набавку котлова на пелет, а за те намене ове године биће издвојено око 1,5 милиона динара, истакла је Дуња Денић, чланица Градског већа за заштиту животне средине у Ужицу.
„Домаћинства са индивидуалним ложиштима имају капацитет три пута већи од инсталиране градске котларнице. Чињеница да код нас 70 % индивидуалних ложишта користи чврсто гориво, угаљ или дрва, говори да наше деловање треба да буду окренуто ка тим домаћинствима у наредном периоду, и да су нам они циљна група када говоримо о смањењу загађења ваздуха", додала је Дуња Денић.

Чланица Градског већа за заштиту животне средине у Ужицу Дуња Денић, фото: БиоЕн пројекат

Навике се тешко мењају, али један од начина је и едукација младих. Кроз БиоЕн пројекат уз подршку ГИЗ-а, у техничким школама Златиборског округа организују се предавања за ученике, о ефикасној употреби биоенергије у домаћинствима.

„Припремајући се за ова предавања дошао сам до податка да се у техничким школама еколошки предмети значајно смањују, и да се иде ка томе да се кроз друге предмете та област обради. Нисам сигуран колико је то исправно, или могуће. Мислим да је то резултат схватања да се екологија посматра као трошак, а заправо еколошки освешћене државе, друштва и привредници увидели су да је то не само уносан бизнис, већ да се остварује и озбиљна уштеда у свим сферама", рекао је Ђорђе Марић, шумарски инжењер.

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.849.421 посета
Тренутно на сајту: 453 посетилац(a)