Музеј посетиоцима приказује историјат града до Другог светског рата. Део поставке посвећен етнологији је употпуњен и сада садржи бројне експонате који представљају сеоски и градски живот нашег краја.

Александар Марушић, директор Музеја Фото: ГМ Пресс
„Један део наше поставке говори о свакодневном животу на сеоском подручју, оно што ће сваки посетилац прво приметити када уђе је реконструкција дрвене куће, тзв. брвнаре осаћанке са посуђем и ћуповима која не само у архитектонском, већ и у духовм смуслу говори о животу српске породице крајем деветнаестог и почетком 20. века. Кроз двојезичне легенде на српском и на енглеском језику посетиоци се могу ближе упознати са предметима одређеног временског раздобља. Најзначајнија уз матрицу артефакта везане за археолошку поставку је надгробни споменик који је прошлог лета пронађен приликом ископавања средњовековне цркве под Острвицом.Изложба подсећа и на све важне јубилеје вароши, на посете владара и све оно што су они даривали Рудничко-таковском крају, осврнувши се и на архитектуру града и значај појединих јавних објеката, градски живот али и на тешку историју која је успоравала развој вароши Деспотовице, садашњег Горњег Милановца. Део поставке говори о Александру Карађорђевићу и Обреновићима, који си донели доста тога кроз задужбинарство нашегм граду. Кроз велики број артефаката и делова оружја и знамења током ослободилачких ратова, ту је и прича о градској култури, свакодневном животу града, неговом развоју, електрификацији, џез концертима, трговини, поплочавању улица, првим фабрикама бомбоне. Не за боравимо да је, уз бројне значајне личности, наш град Србији даровао краљицу Драгу, ма колико се контроверзи око ње ширило”, каже Александар Марушић, директор Музеја рудничко-таковског краја.

Фото: ГМ Пресс
Уз кратку шетњу овом богатом и занимљивом поставком, у Музеју позивају суграђане и госте да дођу И открију неку нову причу, фотографију или предмет из историје града под Рудником.
ГЗС/ГМ Пресс