Различитост као богатство 


Oblačno i hladnije vreme, povremeno s pljuskovima praćenim grmljavinom              Danas je Veliki petak, najtužniji dan, ali i u uvod i priprema za Uskrs              Godišnjica masovnog ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar”              Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao             

 
Различитост као богатство
Trenutno na sajtu: 279       |       Podeli:
12.12.2017 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Мало је коме познато да у Новој Вароши живе припадници више од 15 националних мањина,

што је право богатство, а најгоре је да ни они сами често нису свесни права која им јамче закон и Устав.

Због тога би што пре требало изабрати локални Савет за међунационалне односе и именовати Заштитника грађана, односно Омбудсмана. Савет већ имају суседне општине Пријепоље и Прибој. Статут општине Нова Варош уређује његов положај, начин избора и надлежности, али он никада није изабран, док Омбудсмана и нема у Статуту.

“Избор Заштитника грађана није обавеза па га тренутно има свега 19 општина, али ни једна из Златиборског округа, мада је његова улога значајна”, каже Нововарошанин Ненад Остојић, једини бранитељ мањинских права у чак петнаестак општина на територији југозападне Србије.

Он подсећа да су, на основу резултата последњег пописа , законски услов за формирање Савета за међунационалне односе стекле 72 јединице локалне самоуправе, међу којима је и Нова Варош. Ово тело, међутим, још увек није формирано у граду на падинама Златара.

"Избор Савета, али и Омбудсмана су један од доказа демократичности локалне власти, а њихови оснивање допринело би и већој толеранцији и подизању квалитета живота свих грађана", тврди Остојић и истиче да је Савет за међунационалне односе веома битно тело јер разматра питања остваривања, заштите и унапређења националне равноправности , као и питања међуетничких односа и остваривања права националних мањина.

"Заштитник права грађана стара се, пак, о унапређењу и заштити људских слобода и права свих, а не само припадника националних мањина. Он је и контролни механизам локалне власти и јавних служби и реагује у случајевима повреде права било ког грађанина", каже бранитељ људских права , уз подсећање да локалног омбудсмана у овом делу земље има једино општина Тутин.

Ненад Остојић је из Акмачића на Златару, а права је завршио у Крагујевцу. Он је један од 20 бранитеља и бранитељски мањинских права у Србији изабраних недавно међу пријављеним дипломираним правницима, приправницима и студентима права. Њихов избор подржан је у оквиру пројекта Института за европске послове уз подршку Амбасаде САД у Београду. Мандат бранитеља и бранитељки орочен је на годину дана, а њихова улога је већином едукативног и саветодавног карактера.

“Током обуке коју смо прошли усавршили смо своје стручно знање, а у наредном периоду радићемо на реалним плановима на унапређењу права и већој видљивости мањина у локалним срединама, као и права свих других рањивих група становништва. Ту је и едукација школске омладине о значају права националних мањина и људским правима уопште”, додаје Остојић.

 

Данас

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.012.649 посета
Тренутно на сајту: 280 посетилац(a)