Залихе воћних калемова у Институту на измаку 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Залихе воћних калемова у Институту на измаку
Trenutno na sajtu: 584       |       Podeli:
15.11.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - Интересовање за јесењу садњу воћа у Србији ове године је веће него икад па су и купци пожурили да се на време обезбеде квалитетним садним материјалом.
Фото: ГЗС

То је и разлог због чега су трапови наше најпознатије установе која се бави овом делатношћу, Института за воћарство из Чачка све празнији. Како је за Глас западне Србије изјавио комерцијалиста, дипл. инж. Никола Јовашевић, интересовање купаца из земље и иностранства су премашила сва очекивања па купци користе повољне временске прилике за набавку садница и садњу воћа у оптималним роковима.

„Због повољних цена у откупу, највеће интересовање за куповину код нас је за садницама шљиве, пре свега за наше најпознатије сорте Чачанску родну и Чачанску лепотицу, али и новије сорте  као што су Нада, Крина и Позна плава. Такође, малина се итекако тражи али су целокупне количине резервисане током лета и ране јесени због чега не постоје слободне количине садног материјала овог воћа. После неколико година смањене тражње, ове сезоне се поново јавило интересовање за садницама леске којих је у нашим растилима произведено нешто мало више од 30 хиљада. Траже се и јабука, крушка, дуња, трешња и вишња којих смо произвели око 25 хиљада и углавном су залихе садница свих воћних врста на измаку. Наша најоптимистичнија предвиђања да највећи део садница продамо до нове године већ увелико су се остварила”, каже Јовашевић, додајући да са купцима праве договор и планове за следећу сезону.

Упитан о начину продаје садног материјала, Јовашевић за наш портал каже да поред могућности наруџбе преко сајта Института или телефоном, купци најрадије по саднице долазе лично јер се тако са стручним лицима додатно информишу о правилној садњи и нези воћака од самог почетка гајења и у каснијим годинама током њиховог плодоношења.

Иначе, целокупна количина садног материјала Института за воћарство произведена је у њиховим матичњацима и растилима и то се показало као једино исправно јер су у прошлости многи злоупотребљавали име ове установе и продавали саднице лажно се представљајући као њихови кооперанти. 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


institut za vocarstvo materijal sadnice voce

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.097.425 посета
Тренутно на сајту: 584 посетилац(a)