Међународни дан фемицида: Заједничким снагама спречити насиље над женама 


U Srbiji danas umereno oblačno, najviša dnevna temperatura do 13 stepeni              Priboj traži investitora u Slobodnoj zoni              Srbija protiv nasilja pravi haos u skupštini - Miroslav Aleksić nasrnuo na obezbeđenje              Žene u 2024. odlaze u penziju dva meseca kasnije u odnosu na prošlu godinu             

 
Међународни дан фемицида: Заједничким снагама спречити насиље над женама
Trenutno na sajtu: 583       |       Podeli:
06.12.2022 | 0 коментар(а)



Овај дан нас подсећа на многе изгубљене животе жена, жртава партнерског насиља и насиља у породици,

али је истовремено обојен и борбом нашег друштва да више не изгубимо ни једну жену, мајку, ћерку, сестру, баку. Зато морамо убудуће још више и јаче да радимо на унапређењу законодавног оквира, јачању капацитета институција и мултисекторској сарадњи како бисмо заједничким снагама спречили свако даље насиље над женама које је, нажалост, још увек реалност и у Србији, као и на светском нивоу, наводи се у саопштењу министарке културе, Маје Гојковић, поводом обележавања Међународног дана фемицида.
Само у овој години, 25 жена је изгубило живот као последица породичног или партнерског насиља, док у претходних 10 година та бројка прелази 400.

 

Ово су веома забрињавајући подаци који се не смеју занемарити. Држава је до сада урадила много на пољу заштите жена и њихових права, али заједно морамо да наставимо још снажније у тој борби како би жртве биле охрабрене да пријаве насилнике, а институције адекватном реакцијом спречиле најгоре исходе.

Важни датуми представљају дане када највише говоримо о томе, међутим наш рад је континуиран и нећемо се зауставити док се свака жена и девојчица у Србији не осети безбедно. Фемицид је проблем читавог друштва и само заједничким снагама можемо да створимо сигурно и безбедно окружење за све грађане и грађанке у Републици Србији“, закључује се у саопштењу.

Јанковић: Важна улога медија у сузбијању насиља над женама

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић изјавила је данас да медији и њихово професионално и етичко извештавање имају веома важну улогу у сузбијању родно заснованог насиља за које је оценила да је један од најкомплекснијих проблема данашњице.

Фото: ГЗС

На Конференцији о етичком и недискриминаторном извештавању о насиљу према женама и девојчицама у онлајн сфери на којој је представљен нови Приручник за етичко извештавање, Јанковић је истакла да су корени родно заснованог насиља у вековима подређеног положаја жене у друштву.

Она је нагласила да тај проблем захтева ангажовање свих надлежних државних органа, али и свих у друштву, организација цивилних друштва и међународне заједнице, а посебно медија.

Повереница је рекла да медији могу изазвати озбиљне проблеме, јер и поред свих апела, видимо да поједини медији крше етичке кодексе, а, како је рекла, показују и незнање, јер је превише непримерено срочених наслова или оних који су окренути стицању профита као што је шок, туга, неверица.

"Несвесно или можда и свесно, неки медији оправдавају насилнике и окривљују жртве насиља, као што су "варала га је, није издржао, убио ју је". И даље је, нажалост, фокус на приватним детаљима жене која је жртва насиља при чему се не мари о достојанству жртве и да су иза тих жена остала деца, пријатељи, рођаци", истакла је Јанковић.

Она је додала да би много помогло да се говори о казнама које су починили насилници, али да се о томе ретко говори и пише.

Ипак, она каже да се ситуација поправила у последње две године и да све више медија исказује жељу да сарађује у борби против родно заснованог насиља.

Државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Координационог тела за родну равноправност Стана Божовић рекла је да су медији веома важни чиниоци у стицању реалне слике онога што је догађа и стога могу бити од велике помоћи у борби против родно заснованог насиља.

"Влада Србије жели нулту толеранцију на насиље и сматрамо да без људских права, среће и благостања, нема ни среће ни напретка. Насиље је друштвени феномен и зато сви заједно морамо радити на том проблему", поручила је Божовић.

 

 

 

ГЗС / Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.228.495 посета
Тренутно на сајту: 584 посетилац(a)