Змија чува благо Немањића на планини Острици, само најхрабрији су упели да уђу у уску пећину 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela             

 
Змија чува благо Немањића на планини Острици, само најхрабрији су упели да уђу у уску пећину
Trenutno na sajtu: 355       |       Podeli:
30.08.2021 | 0 коментар(а)



Чачак – Легенда о благу Немањића скривеном у пећини Соколици на планини Острици код Чачка
Фото: РИНА

актуелна је већ деценијама уназад. Према народном веровању кад су се Срби повлачили и склањали од Турака кроз неприступачне пределе, са собом су носили стотине дрвених сандука пуних злата и сребра, које су морали да сакрију.

У потрагу за круном цара Душана шумовитим стазама упутили су се многи, али нико је није пронашао. Зато се легенда никад не завршава, јер појединци верују да ће баш они бити те среће. Мештани села Остра и сами су покушавали да уђу у пећини, али како кажу, брзо су се из ње враћали својим кућама.

"Терен је јако нериступачан, током времена пећина се сузила и кроз њу сада могу да прођу само најспретнији. Постоје приче да она излази на Руднику, али то још увек није проверио нити прошао до краја. Ако благо постоји, онда је изузетно добро скривено и не може се тако лако наћи. Легенда каже да га чува огромна змија и да је зато недодирљиво", рекао је за РИНУ, Мирослав Анђелић из Остре.

Да ове приче заиста имају основа потврђује и чињеница да је о благу Немањића писао и Чедомиљ Мијатовић у роману “Рајко од Расине” давне 1892. године и по њему на „митској планинини, пуној пећина, змија и извора“ налази се скривена ризница српских средњовековних владара.


Осим што се претпоставља да је пуна блага, пећина на Острици је и изузетно археолошко налазиште, у ком су пронађени остаци живота давних предака. Изнад ње смештено је и велико византијско утврђење Соколица, које датира од петог века. Осматрачница и пушкарница постављене су тако да гледају на цео слив западне Мораве.

“Најстарији остатци овде се могу пронаћи из бакарног доба и од 2000. године пре нове ере, а први трагови живота овде су утврђени током бронзаног доба, па је Соколица једно од најинтересантнијих историјских налазишта у овом крају, које може имати изузетан туристички потенцијал”, изјавила је Делфина Рајић, директор Народног музја у Чачку.

Сваке године кроз село Остра прође на десетине заљубљеника у природу и историју, а они најсмелији се окушају и у потрази.

"Виђали смо их да носе и алат, спремају се за копање. Како су прошли то нико не зна. Можда је неко и нашао благо и ћути", закључио је кроз осмех Мирослав.

 

 


ГЗС/РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


blago nemanjica sokolica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.747.664 посета
Тренутно на сајту: 356 посетилац(a)