Медији брује о виолинистима, Сабор стигао у Европу и Америку 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela             

 
Медији брује о виолинистима, Сабор стигао у Европу и Америку
Trenutno na sajtu: 398       |       Podeli:
17.06.2019 | 0 коментар(а)



Вест о оснивању Сабора виолиниста Србије који ће се ове године по први пут одржати у селу Прањани 16,17. и 18. августа већ је обишла читав свет.

Веома читане новине Франкфуртске вести које се штампају за европски, амерички и аустралијски континент објавиле су целу страну о Сабору који, како преносе, настаје на падинама Сувобора и обронцима Равне горе. Упућен је позив уметницима, музичарима и љубитељима краљице инструмената у Европи и целом свету, да половином августа посете ово планинско место у срцу Србије било као гости или такмичари. Посебно је апострофирана подршка општине Горњи Милановац која је организатор Сабора.

Под Равном гором рађа се нова музичка манифестација: Виолина крије и радост и тугу

У неколико градова у Србији у току је одржавање предтакмичења за први Сабор виолиниста који ће бити одржан од 16. до 18.августа у варошици Прањани која се налази на падинама Сувобора у општини Горњи Милановац и по свему судећи, према речима Гвоздена Николића, идејног творца манифестације, ова варошица ће постати престоница виолине у Србији. Осим у српским градовима, предтакмичење за завршну манифестацију биће одржана и у Бечу и у неком од градова у Швајцарској.
- Србија је земља изузетних виолиниста и време је да имају и своје такмичење на којем ће се доказивати као мајстори виолине. Јер, виолина је инструмент који је дубоко укорењен у српском народу и који боље од било ког другог инструмента може да тоновима искаже и радост и тугу. У току су предтакмичења за наступ у Прањанима, али знамо и то да многи наши виолинисти живе и раде у земљама Западне Европе, посебно у Аустрији и Швјацарско, те ће ово бити прилика и за њих да покажу своје умеће. Посебно нам је стало да виолинисти из Беча и Швајцарске дођу у Прањене и да буду део рађања музичке манифестације и да тиме буду и део музичке историје Србије – истакао је за Вести Гвозден Николић уз напомену да број учесника на Сабору није ограничен и да заинтересовани виолинисти из Европе могу да се телефоном пријаве орагнизаторима у свако доба дана и да на тај начин обезбеде учешће.
Једно од последњих предтакмичења за Сабор виолиниста у Прањанима одржано је пре неколико дана у околини Книћу, пре тога у Обреновцу, на којема се за место на саборској бини такмичило на десетине вилиниста међу којима је највише било младих који су жељни доказивања. Стручни жири у којем су седели Перица Васић, чувени виолиниста Народног оркестра РТС и Мићо Кујунџић, певач изворног народног мелоса имали су тежак задатак да изаберу оне који ће укрстити гудала у Прањанима.
- Радује нас што је велики број младих који су се пријавили за такмичење, а међу онима који су на предтакмичењу освојили улазницу за Сабор јесу Бобан Васић (12), унук чувеног мајстора виолине Бобана Воза и времешни Бора Цукић из Крагујевца коме је стриц мајстор виолине Аца Шишић.
У животу Боре Цукића, како истиче, виолина је све на свету.
-Могу да свирам и по десет сати без престанка и да се не уморим. Када сам почео да свирам нисам знао ноте, али моје руке и гудало су водели гени мог оца који је свирао виолину и стрица Аце Шишића. У међувемену сам се музички дошколовавао и сада са нестрпљењем чекам такмичење у Прањанима које је било неопходно виолинистима из разлога да коначно знамо ко смо и где смо у том свету виолиниста – истако је Бира Цукић.

Предтакмичење виолиниста у Книћу остаће упамћено и по наступу Ратка Милића (55) година који је српска кола изводио на виолини направљеној од немачког авиона који је на Јавору оборен у току Другог светског рата.
- Виолину је 1955. године направио Мирослав Радовановић из села Опаљеник од остатака немачког авиона обореног изнад Јавора 1943. године. Колико се зна, пилот авиона је успео да искочи из летилице и приземљио се у неком селу у околини Сјенице, али су га мештани убили. Од тог авиона Мирослав Радовановић, као добар мајстор, правио разноразнне ствари, па и виолину. Виолину је правио три године, а како није могао да је изради из једног дела, за њену израду је употребио 300 нитни – са једне старне бакарне, а са друге месингане. О виолини је дуго ћутао да му се народ неби смејао, али касније, када се о томе чуло, стручњаци виолине су били запрепашћени тачношћу димензија авионске виолине. Ја свирам на тој виолини која је, вероватно, јединствна у свету и то искључиво за своју душу и из задовољства. Од истог материјала Мирослав је направио и гудало које се, нажалост, у међувремену изгубило – нагласио је виолиниста Ратко Милић који живи у околини Чачка.
Организацију јединственог Сабора виолиниста у Прањанима помогла је и општина Горњи Милановац која је у овој манифестацији препознала интерес да и на овај начин афирмишу све вредности таковског краја.
- Наша је дужност према младим нараштајима да сачувамо музику на инструменту који је део наше традиције. Желимо да гостима покажемо лепоту сувоборског краја у нади да ће се Сабор одомаћити, да ће постати део традиције народа овога краја, али и да се на овај начин употпуни туристичка понуда горњомилановачке општине – истакао је за Вести председник општионе Горњи Милановац Дејан Ковачевић.

Инетресовање у Србији за први Сабор виолиниста у Прањанима који ће трајати три дана је велико. Очекује се да на Сабору учествује велики број виолиниста из Србије и света и велики број посетилаца међу којима ће највише бити завичајаца и оних који раде широм света и већ најављују да ће неизоставно присуствовати такмичењу најбољих српских и европских виолиниста.

У току три дана такмичења виолиниста биће потребно нахранити и учеснике у такмичењима у више категорија, али и бројне посетиоце, а један од оних који ће бринути о томе јесте и Милун Тошић из Мрчајеваца који ће спремати свадбарски купус у највећем лонцу на свету чија је запремина 560 литара. Осим много музике и добре забаве, организатори манифестције су предвидели и бројне друге културне манифестације које ће употпунити утисак и интересовање посетилаца.
- Уосталом, Сабор трубача у Гучи је почео у далеко скромнијим условима и достигао свету славу и изнедрио светска трубачака имена. То је и разлог што верујемо да се и у Прањанима може поновити слична музичка и народна прича – уверен је Гвозден Николић.

З.Марјановић




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.748.796 посета
Тренутно на сајту: 399 посетилац(a)