Радни дан на селу почиње у пет сати: Сељаци о летовању могу само да маштају 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Радни дан на селу почиње у пет сати: Сељаци о летовању могу само да маштају
Trenutno na sajtu: 390       |       Podeli:
23.07.2019 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - Када је осамдесетчетворогодишњи Војимир Јовковић из Мршеља момковао,
Њива је увек била добар извор прихода, фото: РИНА

села на падинама Маљена била су пуна људи. Куће пуне деце а ливаде косача.

„Било је људи колико хоћеш, само се 60 до 70 људи се искупи на мобу кошења. Без петоро деце није била ни једна кућа”, каже Војимир.

Али времена су се променила, данас је у њиховој кући петоро чланова. Од четворо унучића на кућном прагу остао је само један. Двадесетдвогодишњи Милета један је од ретких из своје генерације који живи на селу.

Војимир Јовковић са супругом и уд обру и у злу, фото: РИНА

„У мојој генерације имало нас је десетак, а данас смо остали само мој рођак и ја. Остали су отишли где им је боље, по градовима раде за плате. У селу слаба вајда”, прича Милета.

Радни дан траје како каже Милета од јутра до сутра. Много се ради а мало заради, па се поред послова у штали и на њиви траже и додатни извори прихода.

„Сваки дан устајем у пет сати, уђем у шталу очистим помузем краву, намирим козе, овце. Када све то завршим идем даље, њива, кошење, плашћење. И оно што зарадим поново морам да купим концентрат, да дам за препарате да попрскам да купим семе да посејем. Дођем на нулу, или испод нуле. О одмору да не причам ни летовања ни зимовања, јер од овога да се приушти не може. Све што произведем и што имам да продам, не могу да зарадим, јер су цене онога што ми имамо да понудимо ниске. Млеко , малина све иде буђ зашто ”, каже Милета.

Милета Јовковић остао да живи на селу, фото: РИНА

Милетин отац Драган припада средњој генерацији Јовковића. Јасно му је зашто млади не желе да остану на селу и ако су све вредна деца која су научила да раде од малих ногу.

„Млади хоће да раде. Деца су добра, али хоће да виде напредак да знају зашто раде”, каже Драган.

Милета каже да је његов сан био да остане на селу, али да кад погледа преко плота, тамо где су отишли његови вршњаци чини му се да је боље. Ипак ако се нешто промени остаће свој на своме.

РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


selo mladi opstanak

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.466.138 посета
Тренутно на сајту: 390 посетилац(a)