Сложна браћа са Златара оживела фарму 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Сложна браћа са Златара оживела фарму
Trenutno na sajtu: 401       |       Podeli:
13.11.2017 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Запуштена задруга која је мењала власнике и била пред гашењем, сада је на путу оздрављења.

На пашњацима напасају 980 оваца и 80 грла крава и јуница, а из њива убрана летина.

Први снегови, што су јесенас поранили на Златару, само су за неколико дана омели напасање 980 оваца и 80 грла крава и јуница и седам коња на пашњацима запуштене фарме у Булатовићима. Из њива, зараслих у коров, леске и трње, овде и у оближњој Вучији, убрана је прва летина последњих година: у амбаре је унето по вагон и по хељде и пшенице, а у подруме преко 70 товара кромпира.

Ове бројке су први резултати предузеће "Сложна браћа" из нововарошког села Дрмановићи на оживљавању некадашње фарме Задруге из Нове Вароши, касније Пољопривреде "Инекс-напретка", која је у годинама транзиције неуспешно мењала власнике и катанце.

"У куповину имања, набавку пољопривредне механизације и стоке и прве радове уложено је преко милион евра", каже Војко Пурић, власник предузећа. - Са фарме од августа у наш хотел "Златарски бисери" на Бабића Брду стижу сир, кајмак, млеко и месо. Набављена је опрема за мини-млекару, припремамо и подизање мање кланице.

Чобани и планинке на фарми "Агрокомбинат" имају пуне руке посла. Стигао је први сточни подмладак: 130 јагањаца сјеничке руде и оваца пиротске расе, а у шталама је 45 телади. Треба и крчити запуштено имање, у околним селима набавити сено за зимску исхрану стоке. Поред некадашњих 6.000 квадрата фарме у Булатовићима, граде шталу за овце...


Први јагањци "Агрокомбината", фото: Д. Гагричић

Предузеће "Сложна браћа" се, поред основних делатности - градње путева и дрвопрераде, окреће пољопривреди и туризму, подижући и други хотел. Гостима се на трпези нуде производи овог краја припремљени на старински начин, пре свега бели мрс и ђаконије од хељде. Златарски сир, по рецепту бака, већ неколико година има заштићеном географском порекло.

"Агрокомбинат располаже са 480 хектара земље и шума, јер поред имања задруге, купујемо и поседе приватника, па ћемо житом, кромпиром и вештачком травом засејати 40 хектара", истиче Пурић.

Знатна су улагања у Вучији до које је асфалтирано 3,5 километара пута, па су изграђени апартмани, припрема се ограда за 80 хектара комерцијалног ловишта. Овде ће бити и први ресторан у крају са месом од дивљачи.

Волови, јагњад и овнови са чувене фарме Борисављевића на Златару у 19. веку и првим деценијама 20. века стизали су до Солуна, Сарајева и Дубровника, а летњиковци трговаца и велепоседника били су прва клица туризма на планини.


Запослени ужурбано обнављају објекат, фото: Д. Гагричић

Граде и далековод

Због шест километара далековода кроз шуму и дотрајалих бандера, несигурно је снабдевање струјом фарме у Булатовићима, па се планира градња далековода од Камаришта. Бушењем бунара овде су се дали у потрагу за већим количинама воде.

Санке и школа јахања

Зимску понуду хотела "Златарски бисери" и скијалишта "Златар", "Сложна браћа" обогатиће вожњом санкама, које ће вући коњска запрега и школом јахања. За који дан, при температури од минус седам, прорадиће топови за вештачки снег.

 

Новости, Д. Гагричић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.771.438 посета
Тренутно на сајту: 399 посетилац(a)