Србија изашла из црне корона зоне: Пик је за нама, ево шта кажу најновије процене када ће крај трећег таласа 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Србија изашла из црне корона зоне: Пик је за нама, ево шта кажу најновије процене када ће крај трећег таласа
Trenutno na sajtu: 511       |       Podeli:
26.12.2020 | 0 коментар(а)



Трећи талас епидемије вируса корона у Србији доживљава благи смирај, а иако и даље свакодневно бележимо четвороцифрене бројеве нових

случајева, трачак наде за “боље сутра” ипак постоји, али уз велики опрез! Добра вест је да је Србија изашла из црне, најгоре корона зоне!

Недавни црни корона рекорди када смо у дану имали готово 8.000 новооболелих од вируса корона, последњих неколико дана су преполовљени, као што је то случај и јуче када смо имали 3.823 новооболелих.

Давно нисмо имали ситуацију као почетком ове недеље када је у Београду регистровано мање од 1.000 заражених у дану. Премда, увек имамо на уму да понедељком иначе бележимо благи пад корона бројки, јер се по устаљеној пракси викендом грађани ређе јављају лекару, добра вест је да и у уторак престоници имамо мање од 1.000 новозаражених (964).

Међутим, да се корона не предаје говори чињеница да последњих дана број оболелих у Београду варира између 1.000- 1.200, те је тако јуче регистровано 1.040. Рекло би се да је то добар знак да престоница иде у смеру троцифреног броја новооболелих.

Осим тога, добра вест је да се смањује број пацијената на респиратору, те према последњим подацима та бројка износи 300, за разлику од пре два дана када их је било за 12 више, али и далеко од досадашњег рекорда - 353.

Оптимистичне вести поделио је професор информационих технологија др Петар Кочовић, који са својим тимом уз помоћ математичких модела и формула прати кретање пандемије короне у целом свету, те је према његовом тумачењу Србија пре два дана прешла из црне у тамно сиву корона зону. То значи да коначно имамо мање од 1.000 заражених на 100,000 становника.
На дијаграму из тамно сиве зоне се види да се крај у овој зони померио са 3. на 4. јануар 2021. То значи да је на снази недовољна дисциплина. Дакле, може и боље, као и увек - каже за "Блиц" проф. др Кочовић.

Наиме, како је професор Кочовић објавио, према тренутним подацима о броју новозаражених, наша земља би требало 18. фебруара да изађе из трећег таласа епидемије.
Професор Кочовић упозорава да у већини земаља након 15-18 дана долази до опуштања становништва, па крива лагано креће узбрдо. То што смо изашли из црне зоне, само по себи није довољно - нагласио је проф. Кочовић.Да је ситуација у Србији нешто повољнија, најбоље говори чињеница да су у понедељак релаксиране противепидемијске мере, па ће кафићи, ресторани, тржни центри и услужне делатности радити до 20 сати, а јуче је на седници Кризног штаба одлучено да ова мера важи и за викенд. Ове мере мораће строго да се поштују, истакао је епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић на јучерашњој конференцији за новинаре и додао да даље имамо врло озбиљну епидемиолошку ситуацију.

Медицински део Штаба сматра да не може да буде попуштања, причали смо о викенду да он буде начин да се становништво снабде и да се припреми за Нову годуну, за куповину поклона рецимо. Ревидирали смо квадратуру по купцу. Грешка је била да имамо 4 метра квадратна метра. Квадратуру смо подигли на 9 квадратних метара - навео је он и најавио ригорозне конторле и кажњавање посебно на Копаонику, Златибору.

Није време за опуштање
Премда има назнака да епидемиолошка крива у нашој земљи лагано опада, то никако не значи да је време за опуштање. И даље бележимо велики број преминулих од короне, болнички капацитети су попуњени, а пред нама су и темпиране епидемијске бомбе у виду празника који следе.

Искуство претходних месеци је показало да кад год смо имали благи пад корона бројки, то је довело до опуштања становништва, указао је јуче на конференцији за новинаре епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић.Мислили смо да ћемо имати пад броја оболелих. То, нажалост, није тако. Становништво је на ивици издржљивости, али ипак морамо бити спремни да спроводимо мере у потпуности - објаснио је он.

Као што знамо, од самог почетка епидемије, једино што може да нам помогне док не почне масовна вакцинација јесте да поштујемо епидемиолошке мере.

У понедељак је заказана нова седница Кризног штаба на којој ће бити одлучено која правила и мере ће важити за новогодишње празнике. Иначе, епидемиолог др Предраг Кон је недавно истакао да је "свима јасно како треба да се слави Нова година."

- Што се прославе Нове године тиче, свима је јасно као и за светог Николу, апел стога делује и претерано. Треба да издржимо, да не попуштамо - закључио је др Кон.

 

Србија изашла из црне корона зоне, Фото: Пиксбеј

Недавно је и директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша оценио да се епидемиолошка ситуација сада смирује и изразио уверење да ће доћи до побољшања, ако се настави с применом мера.

Ипак, он је упозорио да, ако се Нова година буде славила на уобичајени начин, последице могу бити застрашујуће и позвао грађане да се не опуштају током празника.

Тако да, ако се Нова година у Србији буде славила на уобичајени начин, седам до десет дана после Нове године, имаћемо резултате који свакако неће бити повољни, а могу бити и застрашујући. Ситуација у вези са овим вирусом показала одређену правилност - ако се поштују мере, ситуација је боља, а ако не, вирус наставља да се преноси, више људи се разболева, а немали број умире - рекао је Ивануша.

Светло на крају тунела
Дугоишчекивана вест коначно је постала јава - прве дозе (4.875) Фајзерове вакцине стигле су у Србију, а прекјучерашњи дан остаће упамћен као историјски јер је вакцинација против короне почела. Тако је Србија постала трећа земља у Европи која је почела са вакцинацијом против корона вируса.

Почетком јануара нам стиже и нових 20.000 доза. Иначе, како ја најавио председник Србије Александар Вучић, он се нада да ће у нашој земљи масовна вакцинација већ од средине јануара, најавивши чак милион вакцинисаних грађана.

Говорећи о вакцинама, директор канцеларије СЗО у Србији рекао је да ће оне помоћи да се оконча пандемија, али да неће одмах све решити.

Како се криза ковида-19 наставља, још увек морамо предузети све неопходне мере да спречимо ширење вируса и умирање. Трајаће више месеци како би се вакцинисао довољан број људи да бисмо смањили терет епидемије - истакао је Ивануша и закључио:

Свакако очекујемо да ће 2021. донети нормализацију ситуације у Србији. Ако не раније, онда бар у другој половини године.Коначно се види светло на крају тунела борбе против короне, али требало би да нам је свима јасно да је пред нама и даље тежак период и нема места за опуштање.

 

 

ГЗС , Блиц




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


korona virus statistika epidemioloska slik situacija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.826.268 посета
Тренутно на сајту: 512 посетилац(a)