Поколење које је стасало уз дуње на шифоњеру и врућу циглу у кревету 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Поколење које је стасало уз дуње на шифоњеру и врућу циглу у кревету
Trenutno na sajtu: 427       |       Podeli:
14.06.2018 | 0 коментар(а)



Чачак – Збирка драгих сећања из младости ране помолила се ономад, 9. јуна, у учионици 19. чачанске Гиманзије, где су се срела 32 матуранта

који су пре шест деценија примили срцу драг папир и стали да размишљају која им је страна света милија. Младе дипломце из 1958. прозвао је, као и некад, њихов професор хемије Миодраг Пантелић – Јежо, а слово добродошлице држао познати чачански адвокат Чедомир Ђорђевић (83), беседећи:
- Срећан сам што се после шест деценија видимо у истој учионици и што смо привилеговани, па превалисмо осму деценију. Иако смо у поодмаклом добу позивам вас да се и у годинама које долазе виђамо овде, у здрављу и весељу. И да останемо поносни, јер смо били и остали једно од најбољих послератних поколења наше Гимназије, из које је девет десетина ученика завршило факултете.

Старо школско друштво, проређених власи, затим је је чуло посланицу свог савременика из клупе, професора др Данила Стојановића:

-Седих глава и обојених фризура, после шест деценија, несигурним кораком, опет уђосмо, побожно као у Храм, у нашу Гимназију. Нису нас сачекали ни директор Лука Војводић, ни наше разредне старешине: Надежда Пантовић, Даринка Војводић, Томислав Зечевић, Ристо Ристовић, Оливера Живковић и Сергије Васковић... Већ само професор др Миодраг Пантелић, наш Јежо. У историји овог града Црква Богородице Градачке, духовни храм, и чачанска Гимназија, храм просвете, биле су институције по којима се Чачак препознавао. Генерације њених ђака осећале су велико поштовање и понос што су училе или радиле у таквом здању. По завршеном школовању, у гимназијским учионицама и кабинетима, са печатом гимназије на матурским дипломама, одлазиле су на даље школовање. По завршетку, свима који су долазили да посете наш град а и нама који смо у њему живели и пролазили поред Гимназије, она је увек будила младалачка сећања.

Рударски инжењер Марта Кангрга - Ђорђевић, на том школском часу сликовито је предочила колико бејаху лепи дани у младости њеног поколења:

-Ми смо, мање или више, били послушна деца, помагали смо у кућевним или сеоским пословима, обавезно чистили снег испред кућа, цепкали дрва за потпалу и слагали их под конац. Највише два пута недељно јело се месо, углавном пилетина, а мајке су нас убеђивале да посебно волимо тртицу. Знале су да од једног јајета направе слаткиш: кувао се пекмез од шљива, слатко од исте воћке, од дуња ренданих и у парчиће, остављане су дуње на шифоњер па смо од њиховог мириса успављивани у хладној соби, али уз помоћ топле цигле у кревету. Данас, недостаје мирис дуња, а нема више ни шифоњера.

Друштво се после школског часа преселило у „Палму” јер сви могу да добаце, пошто је близу Гимназије.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.286.432 посета
Тренутно на сајту: 427 посетилац(a)