Уз обале Моравице годишње се преради на хиљаде кубика букве и смрче 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio             

 
Уз обале Моравице годишње се преради на хиљаде кубика букве и смрче
Trenutno na sajtu: 472       |       Podeli:
20.09.2020 | 1 коментар(а)



Ивањица – Више од половине становништва у општини Ивањица у Моравичком округу, бави се прерадом дрвета.
Годишње се обради око 10.000 кубика грађе, фото: РИНА

Природно богатство на легитиман и легалан начин, у сарадњи са „Србија шумама“ користе већ годинама, а по грађу не иду далеко – већ само до планине Голије. Може се рећи да управо у Ивањици има највише приватних стругара у целој Србији, а све су настале гашењем некадашњег гиганта , предузећа „Шпик“ који је хранио пола Ивањице.

„Након што је „                Шпик“ приватизован 2006. године, многи радници који су остајали без посла започињали су самосталну производњу. Како су искуство стицали у изузетној фабрици, тако су били успешни и у својим приватним пословима прераде дрвета. Ивањичани због свог окружења могу да се баве или пољопривредом или дрвном индустријом, а многи су се због боље исплативости одлучили за ово друго“, рекао је за агенцију РИНА, Богољуб Пунишић власник стругаре у селу Међуречје подно Голије.

Богољуб Пунишић, фото: РИНА

На годишњем нивоу у стругари Пунишића обради се око 10.000 кубика грађе, а претежно се ради о дрвету букве и смрче која се прво у шуми секу, извлаче до стругаре и потом примарно обрађују.

„Ми нисмо извозници, грађу продајемо фирми која је даље дистрибуира на инострано тржиште. Преко 90 одсто наших производа, заврши на азијском, тачније кинеском тржишту, они тамо касније праве намештај и друге финалне производе  од дрвета, које  вероватно као готов производ враћају у Србију, у виду  столица и остале галантерије“, каже Богољуб.

Српска грађа завршава на кинеском тржишту, фото: РИНА

Општина Ивањица и на десетине стругара које се налазе на њеној територији  само су један од показатеља великих потенцијала које Србија има на пољу дрвне индсутрије. Међутим, према речима стручњака он још увек није довољно искоришћен. У            европске и земље света махом се извози само обрађена грађа, а много више бенефита било би остварено кад би се процес производње заокружио и на инострано тржиште извозио српски намештај.

Примера ради, пре пет година  Србија је извезла резану  грађу у вредности од 45 милиона евра, а када би се то прерадило у намештај, вредност извоза могла би да достигне 265 милиона евра.

ГЗС/ РИНА

Богољуб Пунишић власник стругаре у селу Међуречје подно Голије, фото: РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Gradja ivanjica drvo strugara

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Rale

    A u isto vreme Matis je najveci uvoznik.Medjutim secu treba zabraniti jer uskoro ce odseci i onu jednu sljivu ...Tarabicevu.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 155.838.244 посета
    Тренутно на сајту: 473 посетилац(a)