Улазило се на источна а излазило на западна врата, овако изгледа Фенг шуи на српски старински начин 


Меморијални комплекс „Бошко Буха” ипак није на продају              Породица Танкосић јутро дочекала без крова над главом - брату Епископа жичког Јустина изгорела кућа              Дојава је била лажна, нема бомбе на чачанским факултетима              Sutra će bez električne energije zbog radova u trafo – stanicama u vremenu od 08 do 10 časova biti potrošači u ulicama: Miloša Ćosića, Somborskoj, Prizrenskoj Bitoljskoj              U vremenu od 08:15 do 10:15, sutra struju neće imati korisnici u soliteru u Skopskoj, od 10:00 do 12:00 u gornjem delu Avenije Lipa oko Prehrambene škole, od 10:15 do 12:15 u Košutnjaku, preko bedema u visini Muzičke škole, Tehničkoj i školi Vuka Karadžića. Takođe, bez napajanja električnom energijom biće potrošači u delu grada iza OŠ „Filip Filipovcić”, kao i u delu ulica Cara Dušana i Kralja Petra.              Амбасадори Франкофоних земаља сутра у Чачку              Сутра почиње упис деце у чачанске вртиће              Веће усвојило план развоја општине Лучани              Меморијални комплекс „Бошко Буха” ипак није на продају              Србија неће достићи рекорд у извозу пшенице              Иновативни лек против мултипле склерозе доступан и пацијентима у Србији              Изазови са којима се суочавамо на глобалном нивоу изискују да се ујединимо, поручио је данас председник Србије Александар Вучић у обраћању на онлајн Самиту за демократију на којем учествује на позив председника САД Џозефа Бајдена              Савез пчеларских организација Србије и Министарство апеловали да се спречи тровање пчела              Члан Градског већа Миодраг Петковић потписао је у Министарству заштите животне средине уговор о суфинансирању пројекта Удахнимо живот природи, вредан 1,2 милиона динара             

 


Улазило се на источна а излазило на западна врата, овако изгледа Фенг шуи на српски старински начин
08.05.2022 | 0 коментар(а)



Чајетина – Једини музеј на отвореном у Србији смештен је у селу Сирогојно, а на пет хектара постављене су куће које сведоче о животу наших предака.
Фенг шуи на српски старински начин, фото: РИНА

Све је аутентично, старо и чува успомене људи из овог краја. У оквиру јединствене поставке налазе се два сеоска домаћинства и 50 аутентичних објеката који сведоче о начину градитељства, али и начину живота спрског сељака. Поред специфичне динарске брвнаре, покривене шиндром , на осунчаним пропланцима смештени су и сви помоћни објекти који су се тад користили.

„У кући су постојале две просторије, са огњиштем у средини. Око њега су се увече сви окупљали и за њега су се везивала магијска својства. Постојала су двоја врата, источна и западна, са симболичким значењем. Све што је било добро улазило је на источна, а све што је лоше излазило је на западна. У кући се налазе и аутентични предмети из тог периода, попут колевке за бебу и посуђа. Ствари су постављане једне насупрот других и симболизовало је добро насупрот зла, позитивно насупрот негативног“, рекла је за РИНУ, Светлана Ђалдовић, директор Музеја на отвореном Старо село Сирогојно.

Фенг шуи на српски старински начин, фото: РИНА

Музеј је настао 1980. године када је из околних села пренет први објекат у Сирогојно и налази се на 26 километара од центра Златибора. И пре тога постојала је иницијатива да се уради један специфичан музеј, прво на Авали, а затим на Златибору, међутим та идеја није заживела. Тек касније отворен је овде, на иницијативу предузећа које се бавило производњом џемпера, јер Сирогојно је било село за које је тада знао цео свет.

"Скоро сав живот некадашњих Срба био је смештен у породичном дворишту, па се ту налазе амбари, тор, салаш, каца за печење ракије, пекар у ком су пекли хлеб и млекар где су домаћице правиле сир и кајмак. Ово јединствено село, годишње посети око 50.000 гостију што је фантастична цифра, имајући у виду да се у Сирогјно не долази успут, него са намером. У другом домаћинству које се налази у склопу музеја, објекти су приведени намени и служе за реализацију музејских програма. Незаобилазни су и крчма и конаци, али и грначарска , качерска радионица, све како је било и радило се некад", каже Светлана.

Чести посетиоци овог музеја на отвореном су Американци, Руси и Французи. Они се одушевљају оним што овде виде, јер се први пут сусрећу са тим стварима. Не изостају ни наши људи који су одрастали на селу, али су отишли у свет и кад се сете како је то изгледало некад, врло често су присутне сузе и јаке емоције. Током трајања пандемије корона вируса највише је ипак било домаћих гостију.

ГЗС/ РИНА








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Muzej sirogojno

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 140.262.249 посета
Тренутно на сајту: 140 посетилац(a)