Штета у малињацима до 30 одсто, не користити хемијске препарате 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Штета у малињацима до 30 одсто, не користити хемијске препарате
Trenutno na sajtu: 421       |       Podeli:
19.05.2016 | 0 коментар(а)



Чачак - По првим проценама, снег који је у понедељак пао у малинарском подручју, односно на надморској висини изнад 600 метара, изазвао је оштећења од 10 до 30 одсто,



изјавила је за Глас западне Србије исразивач сарадник у одељењу за гајење воћа Института за воћарство Жаклина Караклајић Стајић.

"Пролећни снег који је влажан и тежак, узрокује ломљење нежних и недовољно очврслих родних гранчица малине. Имајући у виду да су већ дужи временски период, односно последњих недеља присутне обилне количине падавина, дуготрајан кишни период, све заједно са овим пролећним снегом негативно утиче на развој малине", истакла је Стајић.

Према њеним речима, ове године је дошло до ранијег периода вегетације, а самим тим и почетак бербе малине се очекује за 10 до 15 дана.


Сарадник у одељењу за гајење воћа Жаклина Караклајић Стајић

"По завршетку бербе ми ћемо реално сагледати стање негативних последица који је изазвао овај пролећни снег и дуготрајан кишни период. То ће се манифестовати сушењем изданака и смањењем приноса", објаснила је Стајић.

Он је пољопривредним произвођачима препоручила да не треба да посежу за применом неких хемијских препарата, а све у циљу елиминисања штета које су настале овим снегом, јер може доћи до проблема који ће се манифестовати на пласман малине и у Србије.

"Оно што могу применити у овој ситуацији, то је примена препарта на бази аминокиселина, који се иначе користе у стресним ситуацијама, односно у ситуацијама када имамо појаву града, суше и мраза, јер ови препарати делују тако што се аминокиселине брзо апсорбују у биљне ћелије и на тај начин делују позитивно на физиолошке процесе у биљној ћелији и тако помажу биљци да што боље превазиђе негативне последице овог пролећног снега и дуготрајног кишног периода", закључила је Стајић.

Глас западне Србије

Видео клипови и фотографије за бесплатно преузимање су достуни на страници
http://www.glaszapadnesrbije.rs/servis/
(неопходно је да се претходно региструјете, а у врло кратком року налог ће бити активиран)

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.784.515 посета
Тренутно на сајту: 421 посетилац(a)